Chorvatský Národní park Risnjak


ubytování Chorvatsko

Asi patnáct kilometrů vzdušnou čarou od moře, v zázemí města Rijeka a kvarnerského pobřeží, se rozprostírá nepříliš známý Národní park Risnjak. Leží v Horském kotáru (Gorski kotar), nejlesnatější oblasti západního Chorvatska, a zabírá prostor horských masívů Risnjaku a Snježniku. Oblast Risnjaku se stala národním parkem v roce 1953. O 44 let později byl park rozšířen na oblast horského masívu Snježnik a okolí pramene řeky Kupy.

Největší území Národního parku je porostlé lesem, v němž jsou horské louky Leska, Šegina a Lazac.  Nejvyšším vrcholem parku je Veliki Risnjak (1528 metrů), který společně s masívem Snježniku (1506 metrů) vytváří klimatickou a vegetační bariéru mezi přímořskou a horskou vnitrozemskou částí Chorvatska.  Působení klimatických vlivů z Jadranského moře a nedalekého Kvarneru se zde střetává s pevninové vlivy, které pronikají údolím řeky Kupy. Jejich vzájemné působení podstatně ovlivňuje zvláštní podnebí tohoto klimatického předělu v Národním parku Risnjaku. Díky tomu zde převládají příjemně teplá léta, deštivá jara, podzimy a dlouhé, studené zimy se sněhem.

Údolí řeky Kupy je jedinou obydlenou částí Národního parku. V této oblasti se nachází jen několik osad, ve kterých žije asi padesát obyvatel.  Kvůli velmi různorodým klimatickým a geologickým podmínkám se zde uchovala rozmanitá flór a fauna. V Národním parku bylo nalezeno 30 rodů rostlin, z nichž 14 patří k lesním rostlinám.  Sedmdesát procent rozlohy Národního parku patří do nejpřísněji chráněné zóny.

Národní park Risnjak

Národní park Risnjak

Živočišný svět Risnjaku je zvlášť zajímavý. Ornitologickým průzkumem bylo zjištěno, že v parku žije 114 druhů ptáků, jako například: tetřev hlušec, datlík tříprstý, šedý sokol a další. Oblast Národního parku Risnjak je přírodním obydlím tří velkých evropských šelem: medvěda, vlka, rysa a žijí zde i ostatní divoká zvířata. Poslední původní rysi, podle nichž byl Risnjak pojmenován, žili v této oblasti ještě začátkem 20. století. Dnešní rysi byli v novjší době usídleni do sousedních slovinských hor, odkud se pak znovu vrátili i do oblasti Národního parku Risnjaku.

ČTĚTĚ:   Objevte kouzlo a poklady městečka Nin

Národní park Risnjak je již 140 let místem setkání přírodovědců a biologů a místem jejich základních přírodovědných i aplikovaných lesnických průzkumů. V Národním parku Risnjaku si dnes mohou návštěvníci užívat přírodních krás, zabývat se sportovními aktivitami a také se naučit chránit přírodu pro budoucí generace. Odpočinek lze vyhledat v upravené horské chatě «Dr. Josip Schlosser Klekovski», přímo na úpatí hory Risnjaku, která se nachází na překrásné Šloserově louce. Horská chata je otevřena od začátku května do konce října. Pod Snježnikem je horská chata „M.Albahari“, která je však momentálně uzavřena kvůli rekonstrukci.

V parku na nadmořské výšce 700 metrů je naučná stezka Leska, dlouhá 4200 metrů. Trasa mohou zvládnout i turisté s průměrnou tělesnou kondicí. Stezka začíná nedaleko Správy parku a penzionu Národního parku Risnjak v obci Crni Lug.

oficiální stránky Národní park Risnjak  (chorvatsky a anglicky): www.risnjak.hr

Chorvatský Národní park Risnjak
1 (20%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Kvě 2010, Kategorie : Chorvatsko