Chorvatský tanec a hudba nově na seznamu UNESCO


ubytování Chorvatsko

Výbor pro zachování nehmotného kulturního dědictví UNESCO nedávno na svém shromáždění na indonéském ostrově Bali zařadil chorvatský lidový tanec „Nijemo kolo“ z kraje Dalmatinska zagora a lidové písně „Bećarac“ z kraje Slavonija na „Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva“.

“Nijemo kolo” je dalmatský kolový tanec. Netančí se na hudbu, přestože vokální nebo instrumentální hudba může zaznít před tancem nebo po něm. Dnes je nejčastěji k vidění na lokální úrovni před církevními svátky nebo na festivalech. Předává se z jedné generace na druhou.

Lidovky “Bećarac” jsou oblíbené v celém východním Chorvatsku. Mají hluboké kořeny v kultuře krajů Slavonija, Baranja a Srijem.

Chorvatsko má na seznamu UNESCO již deset nehmotných kulturních památek. Jsou to: masopustní průvod tzv. “zvonkařů z obce Kastav” (“Kastavski zvončari”), “Dubrovnická slavnost sv. Blažeje” (“Dubrovačka Festa svetoga Vlaha”), rytířský turnaj “Sinjska alka”, způsob zpěvu neboli „Hudební výraz ojkanje“ (“Glazbeni izričaj ojkanje”), “Krajkářství v Chorvatsku” (“Čipkarstvo u Hrvatskoj”) v místech Pag, Hvar, Lepoglava, “Perníkářské řemeslo” (“Medičarski obrt”) v severním Chorvatsku, “Dvojhlasný zpěv a hra v tzv. Istrijské stupnici”

(“Dvoglasje tijesnih intervala”) v oblastech Istrie a Hrvatsko primorje, “Jarní průvod královny neboli Ljelje z obce  Gorjani” (“Proljetni ophod Kraljice ili Ljelje iz Gorjana”), “Procesí Za křížem” (“Procesija „Za Križen“) na ostrově Hvar a “Výroba tradičních dřevěných dětských hraček” (“Izrada tradicionalnih drvenih dječjih igračaka”) v kraji Hrvatsko zagorje.
Po zařazení folklorního tance “Nijemo kolo” a písní “Bećarac” se Chorvatsko podle počtu památek nehmotného kulturního dědictví dostalo na seznamu UNESCO mezi přední státy v Evropě, ale také ve světě.

Na zasedání na ostrově Bali bylo zvažováno více než osmdesát nominací a na závěr bylo rozhodnuto, že doporučení k zápisu do Reprezentativního seznamu UNESCO získá pouhých devatenáct památek světového nehmotného dědictví.

ČTĚTĚ:   Navštivte ostrov bez aut, kouzelný Lopud!

zdroj: Ministerstvo kultury HR

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2011, Kategorie : Chorvatsko