Cres


ubytování Chorvatsko

Na tomto ostrově v Kvarnerském zálivu na dohled od východního pobřeží Istrie, pomalu a jistě pustnou celé vesnice. Není divu, neboť život zde je opravdu těžký. V některých vesnicích už žijí jen ojediněle staří lidé. To však neznamená, že je na Cresu pusto a prázdno. Naopak, kdo najde na Cres cestu a pozná jeho přívětivé obyvatele, zachová mu určitě nadlouho věrnost.

V lesích na severu ostrova rostou duby, buky a kaštany. Směrem na jih se pak vyskytuje středozemní flóra se stále zelenou vegetací, jako jsou duby jižní nebo pinie. V kamenité krajině poletují včely a motýli kolem voňavých keřů šalvěje.Cres

Přírodní zázrak, který pro vědce dodnes zůstává záhadou, je 74,5 metrů hluboké sladkovodní Vranské jezero, napájené podzemními prameny a jehož nejhlubší bod leží 61 metrů pod hladinou moře. Jezero je zásobárnou pitné vody pro Cres i sousední Lošinj, a proto k němu nemají návštěvníci volný přistup.

Turisté hledající přírodní zážitky stranou hlavního turistického ruchu, by se měli vydat pěšky po starých cestách mezi vesnicemi, které někdy vedou k opuštěným a polorozpadlým domům. Některé stezky jsou značeny turistickými značkami. Cres je zajímavý také tím, že na něm stojí na šedesát osamělých kostelů a kaplí, které ale nebrání věřícím v modlení a meditacích.

Ostrov zatím není zasažen turistickým ruchem s jeho vysokými cenami. Většina hostů se ubytovává v soukromí, v prázdninových apartmánech nebo v kempincích. Rovněž místní kulinářská nabídka zatím není tak pestrá, jako jinde v Chorvatsku. I když je nabídka pokrmů poměrně skromná, můžete určitě počítat s jednou zvláštní specialitou, která je pro Cres typická. Je to jehněčí maso na železné pánvi, nazývané místními peka, na které se jemné maso šetrně připravuje a dostává pozvolna nezaměnitelnou příchuť díky řadě různě aromatických bylinek.

ČTĚTĚ:   Flóra a fauna v Chorvatsku

ubytování Cres
Levné apartmány na CresuOhodnoťte

One Response to Cres

  1. Herbert Markéta Dupačovi

    Ostrov Cres a Losinj,není co dodat,snad jen že za tři týdny tam jsme a ať je tam stále tak málo lidí…

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2014, Kategorie : Magazín