Dubrovnický přístav Gruž modernizován


ubytování Chorvatsko

Za zvuku lodních sirén otevřela začátkem února chorvatská předsedkyně vlády Jadranka Kosor nové operativní nábřeží přístavu Gruž v Dubrovníku. Jeho stavba byla financována Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj v částce 26,5 milionu eur. Po vybudování této nové významné součásti dubrovnického přístavu mohou v Gruži přistávat i největší výletní lodě na okružních plavbách po Středomoří.

Nové operativní nábřeží zaujímá plochu 15 tisíc m2, je 800 metrů dlouhé a hloubka moře tu dosahuje 11 metrů. Po tři roky jej stavěla chorvatská stavební firma Konstruktor. Na stavbu bylo potřeba přes tisíc tun železa a desítky tisíc tun betonu. Značná část stavby se nachází pod mořem, neboť nové nábřeží spočívá na betonových podpěrách.

Premiérka při otevření zdůraznila, že přístav Gruž je počtem turistů, kteří v něm přistávají na jednodenní návštěvy Dubrovníku, mezi první desítkou destinací na světě a třetí ve Středozemním moři. Podtrhla též význam, jaký má nové rozšíření gružského přístavu nejen pro samotný Dubrovník a jeho další rozvoj, ale i pro celou Dubrovnicko-neretvanskou župu.

přístav Gruž Dubrovník

přístav Gruž Dubrovník

Ministr moře, dopravy a infrastruktury Božidar Kalmeta připomněl, že v plánované druhé fázi výstavby se přístav Gruž má rozvinout ve druhé centrum Dubrovníku, které bude vybaveno všemi moderními náležitostmi, jimiž disponují největší středomořské přístavy přijímající velké okružní výletní lodě. Zdůraznil též velké investice chorvatské vlády do všech chorvatských přístavů, takže by se do roku 2020 měly stát neoddělitelnou součástí evropské dopravní sítě.

Odlehčení provozu přístavu Gruž vybudováním tohoto nové nábřeží bude znamenat možnost rychlejšího dokončení prací lokalitě Batahovina, kde se podle plánu buduje přístav pro osobní domácí přepravu.

Slavnostního otevření operativního nábřeží se zúčastnila řada významných osobností chorvatského veřejného života.

ČTĚTĚ:   Ostrovy lošinjské skupiny získávají novou image
Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Bře 2010, Kategorie : Aktuality z Chorvatska