Festival lanýžů v severní Istrii


ubytování Chorvatsko

Festival lanýžů v severní Istrii
7.10.2009

Největší podzimní akcí severní Istrie je „Tuberfest 2009“ – Festival bílého istrijského lanýže (Sajam bijelog istarskog tartufa), který trvá od 4. října do 1. listopadu. Po pět podzimních víkendů se v obci Livade u Motovunu konají výstavy a degustace lanýžů i různých zemědělských výrobků zdejšího kraje. Livade je střediskem motovunských lesů, jediného místa, kde v Chorvatsku roste vzácná houba – bílý lanýž.

Bílý lanýž (Tuber magnatum Pico) je autochtónním zástupcem tohoto druhu hub. Kilogram této mimořádné houby se vyšplhal až na 5000 eur, cena záleží na kvalitě. Lanýže jsou vzácnou pochoutkou a velkou delikatesou. Gurmáni oceňují jejich nenepodobitelné aroma a skvělou chuť, obecně je houba považována za „zaručené“ afrodiziakum. Nejčastěji se připravují s vejci, ale receptů a kombinací je velké množství. Také se používá jako koření.

Lanýže rostou 10 až 15 cm pod zemí v lesích v okolí Motovunu, v údolí řeky Mirny a v okolní kopcovité krajině. Sběr se provádí za pomoci k tomu vycvičených psů, kteří lanýž najdou podle čichu a upozorní houbaře. Ten jej vykope speciální motyčkou, ale musí si počínat velmi opatrně, aby houbu nepoškodil. V Istrii rostou od podzimu až do ledna či února.

Bílé lanýže jsou oproti dalšímu druhu lanýžů, černým letním lanýžům (Tuber aestivum), více ceněny a dosahují větších rozměrů. Největší nalezený exemplář vážil 1,31 kg. Nálezcem byl v listopadu 1999 pan Giancarlo Zigante, který vlastní v Livade proslulou restauraci specializovanou na přípravu lanýžů a také s nimi obchoduje. Jeho nález byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů.

Na výstavách Tuberfestu si návštěvníci mohou prohlédnout nalezené exempláře bílých lanýžů, mohou sledovat práci odborné jury, ohodnocující nalezené lanýže, ale mohou se zúčastnit i vlastního sběru za pomoci psů. Vyhodnocují se největší a nejpěknější exempláře, probíhá jejich aukce.

ČTĚTĚ:   S dubrovnickou turistickou kartou ušetříte na vstupném!

Lanýže lze koupit i konzervované v různých úpravách, např. celé, mleté či nakrájené na plátky, lanýže s hříbky nebo olivami, lanýžové omáčky, hotové polotovary pro přípravu jídel, ochucené olivové oleje, másla, sýry apod.

Prezentace výrobků a jejich výstavy doprovázejí různé doprovodné akce – hudební produkce, zábavní soutěže, dětské hry, sportovní závody a kulinářské soutěže.

Informace:
Istria Gourmet: www.istria-gourmet.com
Turistické sdružení obce Oprtalj (Turistička zajednica općine Oprtalj): www.istra.hr/oprtalj

Ohodnoťte

Komentáře nejsou povoleny.


publikováno: Říj 2009, Kategorie : Aktuality z Chorvatska