Filmový festival Pula, Motovun, Dubrovnik


ubytování Chorvatsko

Milovníci sedmého umění odedávna znají pulský Festival hraných filmů, jeden z nejstarších filmových festivalů v Evropě, který je díky promítání filmů v historických prostorách letohrádku Kaštelu a v antickém amfiteátru Aréně jedním z nejatraktivnějších světových festivalů pod širým nebem. Před několika lety se k němu připojily filmový festival Motovun a dubrovnický filmový festival Libertas, na nichž jsou projekce filmů uvnitř hradeb starobylých měst.

Málokterý světový festival se může pochlubit takovým starobylým a malebným prostředím, kde se promítají festivalové filmy. Pulský festival před několika lety označil londýnský list The Guardian za jeden ze tří nejlepších a nejneobyčejnějších evropských ambientálních festivalů. Jeho letošní 57. ročník má pro diváky, milovníky filmového umění, připraven rozmanitý program mezinárodních i domácích filmových novinek v několika festivalových sekcích.

Film festival Pula

Film festival Pula

Od 10. do 24. července se koná Mezinárodní program Europolis-Meridijani, na němž bude promítnuta řada filmů, vybraných z programů nejrenomovanějších světových filmových festivalů v Benátkách, Cannes, Římě a Karlových Varech. Národní program proběhne v době od 17. od 24. července a projekce filmů se konají v amfiteátru Aréně. Aréna je nejznámější a nejvýznamnější stavební památkou ve městě Pula. V minulosti se zde konaly souboje gladiátorů. Byla vystavěna v I. století za vlády císaře Vespasiána, v téže době jako největší a nejznámější stavba tohoto druhu – Koloseum v Římě.

Aréna se nachází za městskými hradbami staré Puly. Je vhodná pro filmové pořady kvůli své velikosti i zeměpisné poloze. Přímo do města přijedeme po cestě, která byla vystavěna v dobách vlády císaře Vespasiána, po němž byla pojmenována Via Flavia. I dnes je tato cesta jednou z hlavních městských dopravních směrů.

Istrijské městečko Motovun bude od 26. do 30. července již po dvanácté hostitelem filmového festivalu, který se za krátkou dobu stal velmi vyhledávaným místem setkání filmofilů. V posledních letech se zde vžilo pravidlo: každý milovník filmu, který dbá aspoň trochu o své renomé, musí koncem července přijet do Motovunu, protože tehdy se toto malé istrijské městečko změní v filmovou Mekku.

ČTĚTĚ:   Ostrov Brač - jižní Dalmácie

Pitoreskní městečko na kopci je idylickým prostředím festivalu, který propaguje nezávislou filmovou produkci, filmy, které přinášejí něco nového do filmového uměleckého výrazu a nedbá o komerční charakter kinematografie, k němuž se jinde čím dál častěji přihlíží. V Motovunu se dá shlédnout odborně vybraný program filmů z aktuální světové produkce bez ohledu na jejich žánr. Pětidenní maraton s celodenními projekcemi může uspokojit i nejnáročnější diváky. Filmový festival Motovun nabízí špičkovou zábavu i ve chvílích, kdy návštěvníci nevěnují pozornost jen projekčnímu plátnu.

Na letošním festivalu je partnerskou zemí Slovinsko a proto zde budou promítnuty nejlepší filmy slovinské kinematografie, dva nejnovější a asi deset dokumentárních a experimentálních prací. S pěti filmy v retrospektivním programu se představí nejúspěšnější díla, vzniklá v posledních několika letech.

Kulturní nabídka Dubrovníku je mimořádně rozsáhlá a své místo v ní si našlo i filmové umění. Dubrovnický filmový festival Libertas divákům představí některá z nejzajímavějších filmových děl z nezávislé produkce. Festival nabídne programy dlouhometrážních hraných, dokumentárních a krátkých filmů a jeho zvláštností je prostředí, v němž se odehrává, protože filmové projekce se pořádají ve venkovních prostorách dubrovnického starého města, rámovaného hradbami.

Dubrovnik film festival Libertas

Dubrovnik film festival Libertas

Šestý ročník filmového festivalu Libertas se koná od 2. do 6. července a pořadatelé slibují bohatý a kvalitní program, díky kterému tento festival získal svou dobrou pověst v minulém období. V soutěžní části festivalu bude mít publikum možnost shlédnout některé z nejlepších hraných filmů z nejnovější světové produkce, které byly oceněny a pochváleny na nejvýznamnějších světových festivalech jako je festival v Berlíně, Cannes, Benátkách a Torontě. Stejně jako do nynějška představí Libertas i filmové skvosty z méně známých kinematografií. Tentokrát jsou to filmové objevy z Vietnamu a Islandu.

Letošním hostem «Fokus programu» je Rusko, země velkých filmových autorů a známých filmů. S oblibou se vždy setkává program krátkých filmů, v němž se publiku znovu představí mladí autoři.

ČTĚTĚ:   Postira na ostrově Brač
Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2010, Kategorie : Aktuality z Chorvatska, Chorvatsko