Historické slavnosti „Dny Diokleciána“ ve Splitu


ubytování Chorvatsko

Historické slavnosti „Dny Diokleciána“ ve Splitu
14.8.2009

Je jen málo měst na světě, která by byla úzce spojena s jednou osobností, jako je právě Split s postavou římského císaře Diokliciána, který se narodil v Salonách (dnešním Solinu u Splitu), hlavním městě římské provincie Dalmácie. Diokleciánův palác jako nejvýznamnější památka Splitu se může pochlubit zápisem do seznamu světového kulturního dědictví organizace UNESCO.

S Diokleciánem jsou však spojena další zdejší místa, např. splitské sirné lázně, kde se měl Dioklecián léčit svá stará zranění z bojů, nebo kopec Marjan nad Splitem, kde byl Diokleciánův oblíbený honební revír. V té době byl Marjan samozřejmě hustým divokým lesem a ne upraveným parkem jako dnes. Na severní straně Splitu pochází z Diokleciánovy doby římský akvadukt, který přiváděl vody od pramene říčky Jadro a byl vybudován pro zásobování paláce vodou. Akvadukt byl obnoven v roce 1879 a je dodnes funkční.

Není proto divu, že si obyvatelé Splitu stále připomínají tuto pro ně tak významnou historickou osobnost, mimo jiné i formou slavností, nazývaných „Dny Diokliciána“ (Dani Dioklecijana), které se letos konají od 17. do 31. srpna v celém starém městě – na nábřeží i na všech jeho náměstích a ulicích.

Na patnáct dní se město vrátí do své antické minulosti a všem hostům barvitě předvede 1700 let starou historii. Organizátoři vykouzlí atmosféru císařské doby, dokonce i splitští občané budou oblečeni do tunik a tóg s olivovými věnci na hlavách. Průvod kočárů v čele s císařem a jeho suitou projede nábřežím a ulicemi města na slavnostně vyzdobený perystil, kde ho uvítá početný dav římského lidu, legionářů ve vojenské výstroji, gladiátorů atd. Zde se bude konat slavnostní zahájení, při němž předá starosta Splitu Diokleciánovi klíče od města. Pak už bude následovat bohatý program včetně gladiátorských zápasů, divadelních představení, koncertů, vystoupení pouličních umělců i programů pro děti. Samozřejmě nebude chybět ani gastronomická nabídka starého Říma a na závěr velká galavečeře.

ČTĚTĚ:   Vítejte v Chorvatsku !

Informace:
Turistické sdružení města Splitu (Turistička zajednica grada Splita): www.visitsplit.com

Ohodnoťte

Komentáře nejsou povoleny.


publikováno: Srp 2009, Kategorie : Aktuality z Chorvatska