Jak cestovat na dovolenou do Chorvatska s dětmi: tipy a inspirace jak je zabavit


ubytování Chorvatsko

Chystáte se s dětmi na dovolenou do Chorvatska? Pro rodiče je většinou strašákem cesta s dětmi. A oprávněně. Děti s otázkou: “Kdy už tam budem?” často začínají i na mnohem kratších trasách, než je ta k moři. Proto je potřeba být jako rodič pořádně připraven.

Výhody cesty autem

Samozřejmě můžete vybírat mezi cestou autobusem, vlakem nebo letadlem. Proč Češi jako nejčastější způsob dopravy do Chorvatska volí auto?

Je to cenově dostupný způsob, cesta je příjemná díky dálnicím. Výhodou je také to, že můžete libovolně dělat přestávky, při kterých se protáhnete nejen vy ale i vaše děti.

Tip: Doporučujeme do Chorvatska vyrazit v týdnu, kdy dálnice nepraskají ve švech a nejlépe na noc. Děti vám vydrží většinu cesty spát.

Záleží, do jaké části Chorvatska se chystáte, odkud vyjíždíte a jakou trasu zvolíte. Počítejte s tím, že na cestě budete klidně i 10 hodin. Pokud se chystáte až pod Dubrovník, i více. To je doba, během které se děti rozhodně začnou nudit.

Kdo je připraven, není překvapen

Dětem nemůžete na cestách poskytnout stejnou dávku zábavy, kterou mají doma. Je dobré jim už před cestou vysvětlit, že k moři se jede dlouho a není to úplně zábavná část dovolené.

Cestou nebude moc příležitostí běhat, skákat, zaskákat si na trampolíně a ani není možné zabalit do kufru celý pokojíček. Jako rodiče musíte vytáhnout eso z rukávu a děti na cestě zabavit. Ale jak?

Hračky

Hračky pro děti jsou do auta jasnou volbou. A i když se do kufru nedá zabalit celý pokojíček, jak jsme zmínili výše, pár hraček se tam přece jen vejde. Hromady plyšáků nechte doma, vyberte hračky, které mají vaše děti nejraději a vydrží si s nimi hrát déle než pět minut.

Úspěch většinou sklízí nové a dětmi ještě neprozkoumané hračky. A věřte, že to nemusí být hračky za tisíce korun. Stačí drobnosti jako jsou oblečky pro panenky, autíčko, maňásci, omalovánky a různé časopisy nebo hlavolamy.

Tip: drobné hračky, pastelky a další je dobré organizovat do kapsáře nebo boxíku umístěného na sedačku. Děti mají tak hračky po ruce a vy jako rodiče se můžete lépe soustředit na cestu, když se vaše děti zabaví chvíli samy.

Navíc uvidíte, že i přerovnávání takového kapsáře nebo boxu se může stát do jisté míry aktivitou, která děti zabaví. Výborným tipem pro takové hračky sú například oblíbené hračky djeco – které děti nejen baví, ale také je rozvíjí.

Knížky

Je pravdou, že při čtení v autě se dělá některým lidem špatně. Knížky dnes už ale nejsou jenom o čtení. Doporučujeme vzít obrázkové vyhledávací knížky nebo knížky samolepkové.

ČTĚTĚ:   Co můžete čekat od ubytování v Chorvatsku

Děti taky zabaví mluvící knížky, které je zároveň mohou zábavnou formou i něco naučit. Děti se tak dozví nové informace o světě, zvířatech nebo dopravě. Starší děti zase mohou rozvíjet svou slovní zásobu v cizích jazycích, nebo můžete společně poslouchat audio knížky.

Tablet může být na cestách dobrým pomocníkem

I když se doma snažíte tablet co nejvíce omezovat, cestou na dovolenou vám může v těch nejnudnějších a nejotravnějších chvílích vytáhnout trn z paty. Dlouhá cesta autem, let letadlem, dlouhé čekání – to jsou přesně ty chvíle, kdy se tablet stává kamarádem nejen dítěte ale i rodiče.

Doporučujeme se zásobit dostatečným počtem pohádek, které děti utiší. Dnes už také existuje mnoho her, které pomáhají rozvíjet logické a matematické schopnosti, učí děti cizí jazyky nebo trénují jejich postřeh.

Slovní hry na cestách

Možná, že je znáte i z dob svého dětství. Tak se totiž museli zabavit děti v dobách, kdy nebyly žádné tablety. Takové hry se dají hrát všude, nepotřebujete k nim žádné pomůcky a to je jejich velká výhoda.

Počítáme

Počítat můžete cokoliv, ve fantazii se meze nekladou. Velký úspěch sklízí většinou počítání aut určité barvy. Každý člen posádky může mít jinou barvu aut a z počítání se rázem stává soutěž.

Slovní fotbal

Slovní fotbal je jednoduchá hra, která pomůže rozšířit slovní zásobu vašich dětí a možná, že po určité chvíli potrápí i vaše mozkové závity, hlavně slova na písmeno A začínají být po chvíli pro většinu hráčů problém.

Hra spočívá v tom, že jeden hráč řekne nějaké slovo a další hráč musí říct slovo na písmeno, kterým končilo slovo první. Například: máslo-opice-ementál-lev-vana-ananas.

Hádej, kdo

Hádej, kdo nebo Hádej, na co myslím jsou jedny z oblíbených dětských her. Navíc je hodně témat, z kterých můžete vybírat – slavné osobnosti, jídlo, zvířata, věci, povolání, pohádkové bytosti a další.

ČTĚTĚ:   Chorvatsko - často kladené otázky

Chystám se na piknik a se sebou beru

Chystám se na piknik a se sebou beru je hra rozvíjející paměť a pozornost. Každý vždy přidá jednu věc, kterou by si vzal s sebou na piknik, ostatní pak musí zopakovat všechny jmenované věci a přidat zase jednu další.

Vesnice

Nevýhodou této hry je, že se dá hrát jen v Česku, kdy se ještě nejede po dálnici. I když možná, že si s ní poradíte i v zahraničí, třeba při míjení sjezdů.

Hra rozvíjí fantazii a vyprávěcí schopnosti. Když projíždíme obcemi, přečteme si jejich název a snažíme se vymyslet příběh, proč je tak někdo pojmenoval. Žádná varianta samozřejmě není špatně.

Písničky

Kdo by neměl rád písničky? Na tak dlouhé cestě rozhodně nesmí chybět a stejně jako se slovy se s nimi dá vymyslet mnoho zábavy. Hudba už totiž dávno není jenom o poslouchání nebo zpívání.

Hádej písničku

Hádej písničku je obdoba slovní hry Hádej, kdo nebo Hádej, na co myslím. Hraje se tak, že se pouští písničky, které známe a kdo jako první podle melodie nebo slov uhádne zpěváka i název písničky, získává body.

Hra na broukanou

Už název jasně napovídá, v čem tato hra spočívá. Jeden brouká melodii písničky, ostatní hádají, co to je. Na první pohled jednoduché, ale vždy se najde někdo, komu broukání moc nejde a z hádání se tak stává pořádná zábava.

Tip: Nezapomeňte si přibalit i společenské a deskové hry – oceníte je hlavně v případě nepříznivého počasí.

Pohodlí a odměny na cestách

Noční můrou rodičů na cestách jsou ukňourané a nespokojené děti. Většinu jejich trápení a nudu zaženete právě zábavou a hrou. Jsou ale i další důležité věci, které přispějí ke spokojenosti dětí na dlouhých cestách.

Pohodlí

Zajištění pohodlí a komfortu dětí v autě je důležité. V momentě, kdy usnou a mají u sebe polštář nebo deku, vydrží spát déle a to je to, co jako rodič na cestě rozhodně oceníme.

Jídlo a pití

Nedovolte, aby děti byly nepříjemné hlady. Připravte dostatek svačinek, které vám budou k dispozici po celou cestu. Doporučujeme dostatek ovoce a zeleniny, které dodají dětem energii.

Odměny

Myslete na to, že klíčem k úspěchu je překvapení, přicházejte s nápady a vybalujte hry postupně. Připravte si také sladké nebo jiné odměny pro děti, které jim na cestách zvednou náladu.

Tak teď když už víte, jak přežít cestu, tak stačí jen vyrazit. Hurá za sluníčkem! Levné apartmány poptejte nezávazné přímo od majitelů bez provize cestovkám na www.UBYTOVANIvCHORVATSKU.cz/hledej

Jak cestovat na dovolenou do Chorvatska s dětmi: tipy a inspirace jak je zabavit
5 (100%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2021, Kategorie : Chorvatsko