Jezera Imotski – přírodní klenot, který mění svou podobu


ubytování Chorvatsko

Chorvatské městečko Imotski leží v Dalmácii poblíž hranic s Bosnou a Hercegovinou. Samo o sobě by možná vůbec nebylo známé, kdyby se tu nenacházely přírodní skvosty v podobě nádherných jezer. Kvůli nim se sem vydávají i ti turisté, kteří tráví svou dovolenou ve 40 km vzdáleném světoznámém a oblíbeném letovisku Makarska. Až tu příště budete, vypravte se sem také!

Modré jezero

Modré jezero láká ke koupání i k fotbalu

V lokalitě u obce Imotski najdete jedno z nejkrásnějších chorvatských jezer – Modré jezero. Dostanete po chodníku a schodech a díky takovému snadnému přístupu je to velmi oblíbené místo, kam se jezdí místní i turisté v létě koupat. Jezero často vysychá a pokud k tomu dojde, stává se z jeho dna rázem unikátní fotbalové hřiště.

Dalším přírodním zázrakem v této oblasti je Červené jezero, které svůj název dostalo podle červených skal na jeho okraji. Jedná se o velkou krasovou jámu vysokou cca 528 metrů, přičemž hloubka jezera je přibližně 281 metrů. Na rozdíl od Modrého jezera však není Červené jezero přístupné. Obklopují ho strmé útesy, takže vám nezbývá nic jiného, než se jeho krásou kochat pouze z výšky.

Červené jezero Imotski
Červené jezero

Tyto dvě jezera možná znáte, nebo jste o nich alespoň zaslechli. Oblast Imotski schovává však ještě jeden poklad. Je to jezero Ričice známé pod názvem Zelené jezero, které si v poslední době získává stále více obdivovatelů a návštěvníků. Přijíždí sem dobrodruzi a turisté, které baví objevovat právě skrytá a málo frekventovaná místa.

Zelené jezero najdete poblíž obce Ričice na severozápadě Imotské Krajiny. Vtékají do něj řeky Vrbica a Ričina. Zelené jezero vzniklo v roce 1985, kdy byla postavena přehrada, jejíž nádrž měla sloužit k zavlažování. Navržený projekt ale nebyl nikdy dokončen, a tak na tomto místě bylo vytvořeno jezero.

ČTĚTĚ:   Pláže v Chorvatsku

Klima si s jezery hraje a youtubeři to natáčí

Všechna zmíněná jezera v poslední době prochází netypickými klimatickými změnami. Před listopadem zde zavládlo extrémní sucho a Modré jezero vyschlo dokonce dvakrát – na konci léta a na podzim. Od listopadu dál naopak silně pršelo. Srážky tu byly největší v prosinci a v lednu, kdy v oblasti dokonce padaly srážkové rekordy.

Vždy suchá koryta řek jsou nyní plná, podzemní voda je na své maximální kapacitě a hladina jezer v oblasti Imotski je extrémně vysoká. Pokud máte rádi videa, mrkněte na kanál youtubera , který si říká EdoStuff Aviation – oba extrémy natočil na video a vznikly tak neuvěřitelné scény.

Modré jezero Imotski
Modré jezero – pláž

Oblast, která je skvělým tipem na výlet

Ať už budete na Makarské v „období sucha nebo dešťů“, vždy se vyplatí udělat si výlet do oblasti Imotski. Koupání v křišťálově čisté vodě jezera Imotski je dokonalým osvěžením a úžasnou změnou. Buďte ale připraveni na to, že voda tady je o dost studenější než voda v moři na pobřeží. A pokud bude jezero vyschlé, pokochejte se pohledem na překrásné Červené jezero, které nikdy nevysychá.

levné apartmány Makarska
Ubytování v Makarske

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Úno 2021, Kategorie : Chorvatsko