Krize v Chorvatsku


ubytování Chorvatsko

V minulém roce v průměru každý den zůstalo v Chorvatsku bez práce u živnostníků 38 zaměstnanců, celková bilance byla 7 tisíc živnostníků méně a celkově v roce 2009 přišlo o své místo na 14 tisíc zaměstnanců.

Každým dnem uzavřelo své podnikání 19 živnostníků a tento údaj nenechává nikoho chladným. V těchto zimních měsících si lidé v Chorvatsku plně uvědomují dopad recese a kdo přežije zimu bude považován za úspěšného podnikatele.

V prosinci minulého roku bylo skoro 101 tisíc živnostníků, dnes je jich 94 tisíc, bylo u nich více jak 232 zaměstnaných a dnes je jich o 14 tisíc méně. Největším viníkem je recese a nedostatek likvidity.

Poté co stát v letní sezóně jako pomoc v recesi zmírnilo požadavky na lokální daně dnes je však situace opět opačná, všechny předvolební řeči o zmenšení všech možných daní a poplatků vzali za své a vše se vrátilo na původní výši.

Pokles o 6,8 procent zaznamenal region Dubrovník (Dubrovačka županija) s obratem 474,6 milionu kun, a největší pokles 10,7 procent s obratem 296,5 milionu kun zaznamenál region Zadar (Zadarska županija). Pokud trend bude pokračovat v roce 2010 by mohlo být o polovinu méně všech pohostinských zařízení na které tato krize nejvíce dopadá.

Ohodnoťte
ČTĚTĚ:   Chorvatsko – nejlepší cílové místo lodí pro zábavní plavbu

Komentáře nejsou povoleny.


publikováno: Pro 2009, Kategorie : Aktuality z Chorvatska