Cesta do Chorvatska autem, kudy a jaké jsou poplatky za dálnice?


ubytování Chorvatsko

Přestože koronavirová situace stále trvá, mnoho Čechů si oblíbilo
trávit čas za hranicemi u moře. Jestliže se také chystáte v létě na
dovolenou do všemi oblíbeného Chorvatska, poradíme vám cestu, kudy
jet a kolik zaplatíte na dálnicích.

Do Chorvatska se dá dojet relativně snadno. Sednete do auta a za pár hodin jste tam. Vždy se ale vyplatí trasu předem naplánovat. Měli byste vědět, jaká je povinná výbava auta v Chorvatsku a hlavně se informovat o mýtném a dálničních známkách.

Nejkratší cesta přes Rakousko a Slovinsko

cesta do Chorvatska přes Rakousko

Ať už jedete z jakékoliv části České republiky, pravděpodobně vás napadne klasická cesta přes Rakousko a Slovinsko. Jakmile se napojíte na E461 v Mikulově nebo E59 v Hati dojedete až do Vídně, kde narazíte na nájezd na dálnici.

Ale pozor, je potřeba počítat s Vídeňskými kolonami, které tam jsou prakticky v každou hodinu. Z rakouské dálnice A2 směrem na Klagenfurt/Villach je nutné sjet na dálnici A9 kousek od Štýrského Hradce, která vás dovede až ke slovinským hranicím.

Přes Slovinsko už je to po dálnici A1 a A4 rychlovka. Pokud nechcete stát hodiny a hodiny v koleně na hranicích, doporučujeme se zařadit do pruhu EU, EEA, CH, který je vyhrazen speciálně pro vozidla ze Schengenského prostoru. V těchto pruzích jsou kontroly o něco rychlejší než v pruhu EU, EEA, CH, NON-EU. I tak ale počítejte s nějakou časovou rezervou.

Při nájezdu na chorvatskou dálnici vás čeká mýtný brána. Pamatujte, že v chorvatsku jsou ceny dálnic v létě o 10 % vyšší než ve zbytku roku. Oblíbeným cílem českých turistů bývá Makarska, do které se dostanete po dálnici A2 a A1. Po dálnici A2 dorazíte do Záhřebu, kde se napojíte na A1. Po 433 km stačí opustit dálnici exitem 28 (případně 29 či 30) a za pár minut jste na Makarské.

ČTĚTĚ:   Trogir - jižní Dalmácie

Cena mýtného a dálničních známek

Při cestování do Chorvatska přes rakouské dálnice je nutné mít rakouskou dálniční známku. Cena této známky je pro rok 2021 na 10 dní 9,50 €. Nutno podotknout, že v případě rakouska není poplatkům konec. Rakousko je známé svými tunely, které jsou ovšem často také zvlášť zpoplatněné. Cena mýtného se v jednotlivých úsecích liší. Přehled cen můžete nalézt zde.

Se Slovinskem je to poněkud horší. Jestliže má být vaše dovolená delší než týden, je nutné koupit měsíční dálniční známku. Navíc Slovinsko zavedlo novou kategorii 2B, která má od země více než 1,3m, jejíž cena dálniční známky je podstatně dražší.

Pro kategorii 2A (do 3,5t a do 1,3m nad první nápravou od země) je cena měsíční dálniční známky 30 € a pro kategorii 2B (do 3,5t a přes 1,3m nad první nápravou od země) je cena až 60 €. V případě kratší než týdenní dovolené vás bude stát týdenní dálniční známka 15 €.

V Chorvatsku není nutné kupovat dálniční známku, ale mýtu za dálnice se nevyhnete. Jednotlivé ceny za úseky můžete najít zde.

Jak se vyhnout zpoplatněným úsekům

Vzhledem k tomu, že Slovinsko již dokončilo dálniční úsek A4, nelze slovinské dálnice tak snadno objet. Můžete zkusit nalézt nové trasy, jak se těmto placeným úsekům vyhnout, ale často je to opravdu velká zajížďka. Také pozor na ilegální přechody hranic. I když narazíte na menší silnice, přes které snadno hranice překročíte, dopouštíte se tak ilegálního přechodu a při dopadení vám hrozí pokuta až 400 €.

V Chorvatsku také není nutné absolvovat drahou cestu po dálnici. Hned od hranic vede podél dálnice A2 bezplatná komunikace číslo 1, která vás dovede až do Záhřebu. I souběžně s dálnicí A1 vede stejná bezplatná komunikace číslo 1, které se dá využít.

ČTĚTĚ:   Změny pro turisty po vstupu Chorvatska do EU

Tak teď víte, co vám v autě nesmí chybět – dostatek eur na poplatky. Samozřejmě nezapomeňte na svačinu, zábavu pro děti do auta a dodržovat pitný režim.

Cesta autem přes Maďarsko

Nejen díky vysokým poplatkům, ale možná i pro časté kolony se stává čím dál víc oblíbenou cesta do Chorvatska přes Maďarsko. Maďarské dálnice mají výhodu v tom, že počet aut na nich je podstatně nižší a čeká vás i nízkonákladové občerstvení přímo u silnice. A co je nejdůležitější, cena paliv cestou přes Rakousko a Slovinsko těm maďarským cenám nemůže konkurovat. Celková cesta je delší cca o 50 km, což je na takovou vzdálenost v podstatě nic.

Z ČR je nejlepší cesta do Maďarska přes hraniční přechod Břeclav (D2) / Brodské na slovenskou dálnici D2 až do Bratislavy. Slovenská desetidenní známka stojí 10 € a měsíční pouze 14 €. Tak je jen na vás, co je pro vás pohodlnější. I na Slovensku se dá dálnici snadno objet před silnice 1 třídy a ušetříte tak pár éček.

cesta do Chorvatska Plitvice

Z Bratislavy po dálnici M15 nebo silnici 150 přijíždíte do Maďarska. Napojte se na dálnici M1 směr Budapešť a opusťte ji na exitu 129. Tím se dostáváte na dálnici M85, kterou projedete až na její konec. Dálnici M1 lze bezplatně objet po silnici B6. Po silnici B7 dojedete až do Kámu, kde se napojíte na silnici číslo 8 a u obce Vasvár se dáte na silnici 74.

Před Nagykanizsou se opět napojíte na dálnici M7 a po zhruba 20 minutách jste u chorvatských hranic. Chorvatská dálnice A4 vás dovede až do Zábřehu.

A teď už jen…. Užijte si slunečnou dovolenou! Levné apartmány přímo od majitelů bez provize cestovkám můžete nezávazně poptat na www.UBYTOVANIvCHORVATSKU.cz/hledej

Cesta do Chorvatska autem, kudy a jaké jsou poplatky za dálnice?
4.3 (86.67%) 3 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2021, Kategorie : Chorvatsko