Labin-město s nejkrásnějším náměstím Istrie
Od Mikulova je vzdálen asi 615km, a od nejbližšího přístavního města Rabac 5km. Právě s tímto městečkem je Labin úzce spjat, protože většina návštěvníků buď bydlí v Labinu a na pláže do Rabacu dojíždí, nebo z Rabacu naopak Labin velice často navštěvují.
Toto malebné město bylo postaveno ve 320 m vysokém svahu, a je rozděleno na Stari Grad a Podlabin. Stari Grad je historické centrum města, které je prý nejkrásnější v celé Istrii, proto je velice častým cílem turistů. Podlabin byl vystavěn až v 19. století spolu s otevřením uhelných dolů, a po jejich uzavření z nich představitelé města udělali turistickou atrakci.
Na co se v Labinu podívat
Porta Sanfior je hlavní brána Sv. Flora, kterou najdete při vstupu do staré části města. Byla postavena roku 1589, a je nad ní umístěn lev Serenissimus, kterého má Labin v Erbu.
Hned vedle kostela Narození Panny Marie je barokní palác Battiala-Lazzarini ze 17. století. Budovu určitě kvůli její velikosti a červené barvě nepřehlédnete. Dnes je v ní umístěno muzeum města Labin.
Na hlavním náměstí je nenápadná benátská lodžie z roku 1550. Zde se vykonávala soudní rozhodnutí a do dnešních dob se v přední části zachoval i pranýř.
Cesta do Labinu
Z Rabacu se můžete do Labinu dostat autobusem ze zastávky, která je nad hotelem Mediteran. Jízdenky se kupují buď v recepci hotelu, nebo přímo v autobusu. Ten jezdí kyvadlově ve dvouhodinových intervalech, a poslední z Labinu do Rabacu odjíždí kolem 23. hodiny. Všechna muzea jsou od 19 hodin zavřena, takže budete mít určitě dost času posedět si nad sklenkou vína a užívat si výhledu na Rabac, horu Ucka, nebo na Gorski Kotar.
Další variantou je projít se pěšky. Cesta vede přes zátoku Prklog, která se stala díky své kráse a jedinečnosti přírodní rezervací. Během dne je vycházka zajímavá, ale nevydávejte se tudy v noci, protože zdejší vodopády stejně neuvidíte, a navíc hrozí nebezpečí, že v lepším případě sejdete ze stezky, v horším si na skalách ublížíte.
Úplně jako poslední variantu zvažujte vydat se do Labinu autem, protože přilehlé uličky jsou zde opravdu úzké, většinou se zákazy zastavení, nebo obsazené auty místních obyvatel. Na starém náměstí je sice parkování povoleno, ale je tam velmi chaotická situace a pořád plno.
Na závěr jedna rada. Když popojdete jen kousek od náměstí, tak věřte, že se kouzlo Labinu neztrácí, ale zažijete mnohem více klidu a daleko příznivější ceny.
publikováno: Říj 2013, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Istrie