Léčivé bahno v městečku Nin u Zadaru


ubytování Chorvatsko

Městečko Nin u Zadaru kromě četných kulturně historickych památek již brzy poskytne svým hostům také možnost zdravotní turistiky. Nedaleko městečka se totiž nachází Ninská laguna, která je největším nalezištěm léčivého bahna v Evropě. Kvůli němu byl vymyšlen projekt „Ninské bahno“, který bude stát šedesát milionů euro. Projekt počítá s turistickou, rekreační a ozdravnou nabídkou a mimo jiné by zde měl vyrůst čtyřhvězdičkový hotel, apartmánová osada, sportovní hřiště a kurty, golfové hřiště, wellnessové středisko, léčebna a kongresové středisko. Je naplánován i zvláštní systém kontroly a ochrany při jeho stavbě, protože jenom v první fázi je nutné při kaskádovité výstavbě objektu odstranit kolem 300 000 kubických metrů písku. Ninské léčivé bahno se již od římských dob používá k léčení různých reumatických, kožních nemocí a chorob páteře. Pod odborným dohledem lékařů ze zadarské nemocnice se touto terapií léčí v Ninské laguně četní pacienti ze všech krajů Chorvatska.
Nin u Zadaru
Podle údajů za posledních deset let využilo zdejších služeb více než patnácti tisících nemocných. Až bude uskutečněn zmíněný projekt, léčivé účinky ninského bahna budou moci využívat i hosté ze zahraničí.

Nin leží asi čtrnáct kilometrů od Zadaru. Vyrostl na malém ostrůvku, vlastně na písčité náplavce, dlouhé asi 500 metrů, sahající do výše čtyř metrů nad mořem. Příhodná poloha a urodní půda okolního kraje umožnilo již v dávných dobách vznik tohoto městečka, které se stalo jeho kulturním a politickým středem celého kraje. Původní osada na dnešním ostrůvku vyrostla na začátku doby železné, tedy přibližně před třemi tisíci lety. Založil ji kmen Liburnů. Ještě starší osídlení, pocházející z mladší doby kamenné, se nacházelo vně ostrůvku a podle vykopávek pocházelo asi z doby pěti tisíce let před naším letopočtem.
Název městečka Nin pochází z liburnského (a později římského) slova Aenona, které by mohlo mít i starší původ, protože zmínky o této osadě existují v řeckých pramenech již od čtvrtého století před naším letopočtem.

ČTĚTĚ:   Zdravotní pobyt v Chorvatsku s VZP

Nin je také nejstarším chorvatským královským městem a kolébkou chorvatské kultury. Mimořádně zachovalé kulturní památky, zvlášť široko daleko známé starochorvatské kostelíčky z 9. a 12. století, jsou jedinečnými stavebními památkami v Chorvatsku i v širší oblasti Středomoří. Po příjezdu do Ninu si každý návštěvník všimne jednoho z jeho symbolů – známého kostelíka sv. Mikuláše (sv. Nikoly) ze 12. století.

Léčivé bahno v městečku Nin u Zadaru
4.5 (89.68%) 31 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Zář 2010, Kategorie : Aktuality z Chorvatska, Chorvatsko