V okolí hlavního města Chorvatska Záhřebu je několik pozoruhodných míst a přírodních rezervací. Jednou z nich je Lonjsko Polje, což je fascinující směsice rozmanitých zdrojů poznání i radosti. Rezervace je plná dřevěné architektury z 19. st. a na své si zde přijdou milovníci čápů a koní. Pokud vás zajímá doba druhé světové války, najdete zde také jedny z nejdojímavějších památníků někdejší Jugoslávie.
Rezervace Lojnsko polje byla v lednu 2008 navržena na zařazení do seznamu světového dědictví UNESCO. Je to oblast mokřin o rozloze 506 km² v regionu Posavina mezi řekou Sáva a horou Moslavačka Gora. Rozléhá se podél řeky Lonja, přítoku Sávy, který dal rezervaci název. Vyniká svou rozmanitou flórou a faunou.
Celá oblast se dá rozdělit do několika vesnic. Čigoč je světově proslulé „místo setkávání čápů“. Čápi tu hnízdí na střechách krásných dřevěných domů, zdržují se v mokřinách a krmí se hmyzem až do konce srpna, kdy zahájí svůj až tříměsíční let do jižní Afriky. Můžete zde ovšem potkat ale i na podzim nebo v zimě celoročně pobývající čápi, které krmí vesničané.
Historická vesnice Krapje je známá svými dobře udržovanými a zachovalými dřevěnými domy a bohatým rybářskými a loveckými revíry. Za prohlédnutí stojí krytá vnější schodiště, verandy a sloupoví, tradiční zemědělské usedlosti se svými sýpkami, sušárnami a chlívky. Proslulý je místní chov koní plemena „posavski“, které se popásá v dubových lesích rezervace. Na koních se zde můžete i projet, stačí se poptat v informační kanceláři ve vsi Čigoč.
Za návštěvu také stojí vesnice Mužilovčica, známá svými vlaštovkami. V oblasti se také nachází Jasenovac, místo nechvalně proslulé koncentračním táborem z druhé světové války, který řídili Ustašovci a chorvatská pronacistická vláda.
Přírodní rezervace Lonjsko polje leží 50 km jihovýchodně od Záhřebu a nejlépe se sem dostanete vlastní dopravou nebo organizovaným výletem. V dřevěných domech v rezervaci je nabízeno ubytování v soukromí.
Levné apartmány v Záhřebu
🙂