Lošinj


ubytování Chorvatsko

V těsném sousedství ostrova Cres se rozkládá ostrov Lošinj, který v minulosti se svým sousedem tvořil jeden celek. Jeho rozloha je 75 km čtverečných a délka asi 31 km. V severní, méně členité části ostrova, se nachází jeho nejvyšší bod vrchol Televrin, jižní, členitější část ostrova, je bohatší na vegetaci a nachází se zde většina významných letovisek a městeček. Podnebí ostrova je mírné a Lošinj je jedním z lázeňských míst, která jsou navštěvována po celý rok.

croatia_kvarner_mali_losinj_krivica_bayPřestože je Lošinj několikrát menší než Cres, má dvojnásobný počet obyvatel, kteří se živí hlavně zemědělstvím, stavbou lodí a zpracováním ryb, kterých je v okolním moři dostatek. Historie ostrova je úzce spjata s historií Cresu, s kterým i přes uměle vyhloubený průplav vždy tvořil historický a kulturní celek. Poté, co souostroví přešlo pod nadvládu
Rakouska-Uherska, bylo v městečku Mali Lošinj vybudováno 6 loděnic a ostrov se stal jedním z nejvýznamnějších opěrných bodů rakousko-uherských námořních sil, což místním obyvatelům přineslo nebývalý hospodářský rozkvět. Po první světové válce však vedle zániku rakouského námořnictva přisla ještě další pohroma v podobě onemocnění a likvidace všech vinic, což vedlo k rozsáhlému vylidnění ostrova.

Lošinj má tři větší městečka, která jsou centry turistiky na ostrově. Mali Lošinj je nejvěší obcí a nejoblíbenějším lázeňským letoviskem na ostrově. Bylo tomu tak již za Rakouska-Uherska, kdy si zd rakouská šlechta vybudovala radu letních rezidencí. Asi o čtyři kilometry dál na jihovýchod se nachází městečko Veli Lošinj, kdysi hlavní město ostrova, které vyniká bohatou středomořskou vegetací a klidným prostředím. V jeho okolí můžete najít mnoho krásných zátok s ideálním koupáním a rovněž subtropický park. Vyjet na výlet si můžete na okolní ostrůvky Susak, Ilovik a Unije, kde jsou rybářské vesničky a místa vhodná pro nerušený odpočinek. Třetí největší osadou je Nerezine v severní části ostrova. Kromě návštěvy přístavu odtud můžete podniknout výstup na Televrin, odkud je krásný výhled na celý Lošinj, Cres i okolní ostrůvky.

ČTĚTĚ:   Dokázali byste žít v Chorvatsku? Idylka versus realita


ubytování Lošinj
Levné apartmány Mali Lošinj


Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2013, Kategorie : Chorvatsko, Kvarner