Asi 5 km jižně od letoviska Opatija leží tradiční lázeňské městečko Lovran, které je dnes domovem více než 4000 obyvatel. Kromě toho, že je Lovran proslulý jako oblíbené lázeňské středisko, tak už prakticky od konce 2. světové války napodobuje i ostatní jiná přímořská střediska v Chorvatsku, která se snaží naplno využit svůj potenciál v oblasti cestovního ruchu.
Dnes je tak Lovran v hojném počtu navštěvovaný během podzimních i letních měsíců, kdy si zde turisté mohou vychutnat příjemné teplé počasí a zároveň i nadstandardní služby, které Lovran nabízí.
Lovran historicky sahá i do římských dob, kdy už v té době zde stavěli bohatí patricijove svá letní sídla. Později podobně jako celý Istrijský poloostrov, tak i Lovran patřil pod několik jiných monarchií a republik, významně se rozvíjel hlavně za Rakousko-Uherska. Také právě za Rakousko-Uherska se Lovran začal rozvíjet i jako lázeňské městečko, a to již v 19. století. Později se postupně stal oblíbeným cílem mnoha významných rodin, konkrétně například i rodiny T. G. Masaryka.
Pláže v letovisku Lovran
Čisté moře v kombinaci se svěžím vzduchem je obrovským lákadlem pro návštěvníky ze zahraničí, ale i z okolních části Kvarneru. Výhodou místního pobřeží je především to, že zdejší vody nejsou až tak hluboké jako kdekoliv jinde v okolí, proto jsou místní zátoky velmi vhodné i například pro neplavce.
Hlavní místní pláží je Kvarner, která se nachází ve východní části letoviska. Pláž je složena z písku, drobných kamínků a betonových mol, které slouží i pro návštěvníky, kteří se rádi sluní. Druhou známou pláží je Peharovo, která se nachází v západní části Lovranu. Tato pláž je z větší části oblázková, její výhodou je blízká promenáda a velmi dobré vybavení, které obsahuje sprchy, veřejné toalety, také zde najdete i půjčovny lehátek a slunečníků. V blízkosti pláže Peharovo se nachází i několik gastronomických zařízení, kde se můžete občerstvit.
Sportovní a rekreační možnosti
Letovisko Lovran je výbornou destinací pro aktivní odpočinek. Najdete zde dva tenisové kurty v areálu hotelu Lovran, které si můžete rezervovat i v případě že nejste v tomto hotelu ubytovaní. Dále se zde můžete věnovat horolezectví (Knezgrad Climbing Club), případně si můžete udělat pěknou procházku podél pobřeží, kde blíže poznáte krásy Opatijské riviéry. Vyzkoušet si zde můžete například i cyklistiku, případně můžete zajít do místního potápěčského centra, které pořádá i speciální kurzy pro začátečníky. Povolené zde je i rybařit s povolením pro rekreační a sportovní účely. Toto povolení lze získat konkrétně v místních turistických agenturách Marea Ičići a Matulji Tours. Získat ho můžete buď na jeden den, víkend, týden, případně měsíc.
Kulturní slavnosti a zábava v Lovranu
V průběhu kalendářního roku se ve městě koná několik lidových slavností. Mezi nejznámější z nich patří slavnost u příležitosti sbírání jedlých kaštanů, která se koná vždy v říjnu. Během letní sezóny se zde zase konají dny třešní, během níž se peče obrovský Lovransky štrúdl. Mezi turisty jsou oblíbenou slavností i tzv. rybářské večery, které se konají během léta hned několikrát. Za zábavou můžete vyrazit i do místního baru Monte Christo či baru Orange. Ostatně si můžete vyrazit například i do blízké Opatije, kde se nachází i několik vyhlášených diskoték a klubů.
Historie a zajímavé památky
Prvními obyvateli v těchto místech byly pravděpodobně ještě Liburniáni. Současný název letoviska pochází z latinského slova Laurus, což v překladu znamená vavřín. Během své historie patřil Lovran i do Římské říše, později byl i pod nadvládou chorvatských vojevůdců a králů. V minulosti se zde za účelem bránění území před Benátskou republikou postavili i hradby, které byly oficiálně hotové v 16. století.
V minulosti hrozil Lovranu dokonce zánik, když byl během války mezi Chorvatskem a Benátkami zcela zničen. Město se nakonec začalo obnovovat až v 19. století, kdy zde už vládla Rakousko-Uherská vláda, která postupně začala rozvíjet toto dnes již oblíbené lázeňské středisko. Začalo se s výstavbou hotelů, vil, lázní, akvaduktů, což se odrazilo i na zájmu turistů, kteří toto město začali stále více a více navštěvovat. Po 2. světové válce se Lovran začal úspěšně formovat i v letní turistické středisko, které je oblíbené hlavně mezi turisty z evropských zemí.
Přímo ve městě Lovran najdete několik historických památek. Například farní kostel sv. Jiřího, který byl postaven ještě v 12. století v románském slohu. V 15. století byla tato stavba přestavěna a vyzdobena několika gotickými prvky a malbami malířů. Uvnitř kostela najdete i krásné vyřezávané oltáře a také cenný poklad církevních plavidel. Druhou známou křesťanskou památkou je kostel sv. Jana, který postavili ještě v 14. století. Pod jeho výstavbu se podílelo Bratrstvo sv. Jana Baptisty, podle něhož je samotný kostel i poměňovaný. Podle archeologických nálezů byl kostel postaven na základech bývalého malého kostelíka z 12. století, jehož pozůstatky byly ukryty pod podlahou kostela.
Významnou městskou památkou je i městská věž, která je postavená u náměstí sv. Jiřího, kde se tyčí vysoko nad ostatní stavby města. Věž má čtvercový půdorys, její stěny tvoří rovnoměrný vyřezávané kamenné kostky. Zajímavostí však je horní část této stavby, která není postavena z kamene, ale z cihel. Cihly se jako stavební materiál použili po zničení této části během války v 17. století. Není tak dávno, kdy byla samotná věž zrekonstruována kvůli možnosti pořádat výstavy uměleckých děl v její nejvyšší části.
publikováno: Led 2015, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Kvarner