Majáky v Chorvatsku


ubytování Chorvatsko

V jaderském souostroví Chorvatska, které je složeno z 1244 ostrovů, ostrůvků a útesů bylo na začátku 19. století postaveno na 48 majáků. Spolu s majáky byly na pustých místech uprostřed širého moře stavěny i domy, ve kterých bydleli správci majáků spolu se svými rodinami.

V současnosti jsou některé z majáků obnoveny a celkem 11 majáků je uzpůsobeno pro pobyt hostů, kteří nechtějí svou dovolenou trávit na přecpaných plážích a na majácích vyhledávají intimní atmosféru. Pobývat někde na opuštěném místě, daleko od rychlého rytmu každodenního života, je snem skoro každého podnikatele. Pobyt v apartmánech na majácích zároveň nabízí dobrodružství robinzonské turistiky.

Maják Chorvatsko Porer

Maják Chorvatsko Porer

Za jeden z nejhezčích majáků na Jadranu je považován maják Veli rat umístěn v bujné středomořské vegetaci nad bílou oblázkovou pláží a křišťálově čistým mořem na ostrově Dugi otok. Pravděpodobně díky fantastickému výhledu, který se skýtá ze 40 metrů vysoké věže majáku, získal maják přísudek dalmatské brány do širého moře. Veli rat spolu s majáky Savudrija, Rt Zub a Struga je možné navštívit i v zimě, jelikož jsou tyto vybaveny i topením.
Maják byl postaven roku 1849 na západním cípu ostrova Dugi otok, 35 kilometrů západně od Zadaru. Tři kilometry od majáku leží vesnice Veli rat, Verunić a Polje a do trajektového přístavu Brbinj je to dvacet kilometrů. Na majáku jsou k dispozici čtyřlůžkový a třílůžkový apartmán a tyto jsou dostupné autem. Díky silničnímu spojení s vesnicemi na ostrově je možné zajistit denní zásobování potravinami. Jestliže budete chtít navštívit i blízký Park přírody Telašćica a Národní park Kornati, můžete tak učinit z vesnice Sali na druhém konci ostrova.

Uprostřed jižní strany ostrova Lastovo u vjezdu do zátoky Skrivena luka je mys Struga, na kterém byl v roce 1839 postaven maják Struga. V současnosti je ubytovací kapacita majáku 15 osob. Ostrov Lastovo je velmi řídce osídlen a je vzdálen 55 námořních mil od Splitu a od Dubrovníku. Archipelag Lastova čítá přes čtyřicet ostrovů, ostrůvků a útesů. Maják se nachází v nadmořské výšce 70 metrů na samotném kraji strmé skály, ze které je překrásný výhled na širé moře. Nádherné výhledy a jednoduchý přístup přes borový les ze severní strany majáku jej činí velmi atraktivním pro turisty.

Ostrov Sušac leží mimo plavební trasy a je vzdálen 23 námořních mil jižně od ostrova Hvar a 13 námořních mil západně od ostrova Lastovo. Kolem ostrova je pouze širé moře, které vytváří pocit oddělení od okolního světa. Tento pocit je ještě výraznější na ostrově Palagruža, ze kterého je někdy vidět až na italské pobřeží. Pohled na Sušac z dálky klame, jelikož vypadá, jako by se jednalo o ostrovy dva.
Maják Sušac byl postaven v roce 1878 na nejvyšší jižní části ostrova, který je velmi strmý a skály padají hluboko do průzračného moře. Po větru zvaném bura, který pročistí moře, je zde vidět až třicet metrů do hloubky. Jihovýchodní strana ostrova mírně klesá směrem k moři a je zde velký počet krásných zátok a vycházkových stezek. Samotná budova postavena z kamene skýtá dva čtyřlůžkové apartmány.

ČTĚTĚ:   Objevte krásy Chorvatska díky poznávacímu zájezdu

Maják Palagruža byl postaven roku 1875 na stejnojmenném ostrově, který se nachází uprostřed Jadranu mezi chorvatským a italským pobřežím. Ostrov leží 68 námořních mil jižně od Splitu a 26 námořních mil jižně od ostrova Lastovo. Jedná se o nejvzdálenější chorvatský ostrov, výjimečně krásný, s bohatou historií. Budova majáku je uprostřed ostrova ve výšce 90 metrů a tak se tento objekt nedoporučuje starším osobám, nebo osobám, jejichž zdravotní stav není dobrý. Prostorná budova nabízí k ubytování dva čtyřlůžkové apartmány. Moře kolem ostrova Palagruža je nejbohatší rybolovné území na Jadranu, ale individuální potápění kolem ostrova je zakázáno.

Maják Porer byl postaven roku 1833 na stejnojmenném ostrůvku jihozápadně od jižního mysu Istrie. Ostrov je v podstatě útes široký 80 metrů a je vzdálen 2,5 kilometrů od pevniny a obce Premantura. Věž majáku je vysoká 35 metrů a je umístěna uprostřed kamenné budovy majáku. Odtud se do všech čtyř stran šíří obytný a hospodářský prostor majáku. V blízkosti majáku jsou k vidění a návštěvě hezké zátoky a ostrůvky. Kamenná budova majáku je přízemní objekt s vybetonovaným dvorem a k ubytování se nabízí dva čtyřlůžkové apartmány.

Maják Sveti Ivan byl postaven v roce 1853 a nachází se na nejvzdálenějším ostrůvku archipelagu před městečkem Rovinj. Ostrov je holý útes s relativně mírným břehem a mělkým mořem a tak je vhodným cílem pro moderní Robinzony s malými dětmi. Věž majáku skýtá překrásný výhled a je vysoká 23 metrů. V samotné budově majáku se k ubytování nabízí dva čtyřlůžkové apartmány.

Maják Sveti Petar byl postaven na stejnojmenném poloostrově v roce 1884, na vjezdu do města Makarska, v blízkosti jedné z nejhezčích jaderských pláží. Maják je od centra Makarske vzdálen dvacet minut chůze. Vzdálenost z letiště Split je 85 kilometrů. Kamenná budova majáku je přízemní a k ubytování skýtá jeden pětilůžkový apartmán. Prostor majáku v letní sezóně často navštěvují turisté z Makarske a tak maják v sezóně není místem, které skýtá úplný klid a soukromí. Maják je součástí promenády a tak jsou zde návštěvy cizích osob velmi časté.

ČTĚTĚ:   Tučepi - jižní Dalmácie

Maják Prišnjak je vzdálen necelých tři sta metrů od západního břehu ostrova Murter. V roce 1886 zde byl postaven maják, aby umožnil lepší orientaci kapitánům, kteří z jihu a západu připlouvají do murterského archipelagu. Zdejší moře je velmi bohaté na ryby a budova majáku je vzdálena od moře pouhých 15 metrů. Prišnjak, který je rozsekaný zídkami stavěnými nasucho a občasnými borovými háji, platí za nejhezčí z řady murterských ostrovů. Na majáku je jeden prostorný apartmán s velkou kamennou terasou. Maják je obklopen borovým lesem a je vhodný pro sportovně založené návštěvníky. Pobyt na Prišnjaku je zajímavý jak na jaře, kdy je ideální čas pro podvodní rybolov, tak i v létě, kdy si návštěvníci vychutnají teplé moře a hvězdné noci. Na podzim láká nejkrásnější západ slunce nad souostrovím Kornaty. V blízkosti je celá řada menších ostrůvků a Národní park Kornati  je odsud vzdálen pouhých 6 námořních mil.

Maják Savudrija byl postaven roku 1818 a jedná se o nejstarší maják na Jadranu. Je to také i nejseverněji položený chorvatský maják, v jehož těsné blízkosti je hranice se Slovinskem a do italského Terstu je to odsud pouhých 56 kilometrů. Nejbližší turistické centrum je Umag, vzdálená od Savudrije pouhých 9 kilometrů. Maják je velmi dobře spojen s okolím, jeho věž je vysoká 36 metrů a hostům je zde k dispozici jeden čtyřlůžkový apartmán. Moře je od majáku vzdáleno pouhých 30 metrů a v těsné blízkosti jsou i různé restaurace.

Maják Rt Zub pochází z roku 1872 a nachází se na poloostrově Lanterna. Do města Poreč jedním směrem nebo do Novigradu na opačnou stranu je to 13 kilometrů. Samotný poloostrov Lanterna je umístěn mezi dvěma zálivy Tarska a Lunga. Oba zálivy jsou známé díky oblázkovým plážím, které jsou vhodné zejména pro děti. Budova majáku, vzdálená pouhých 10 metrů od moře, je kamenná a je obrostlá bujnou vegetací. K ubytování se nabízí jeden apartmán pro 6 osob. Budova sestává z přízemí a prvního patra a je obklopena ohrazeným dvorem. Blízkost Poreče, známého kulturního centra (Eufraziova bazilika je zapsána na  seznam světového kulturního dědictví UNESCO) a Novigradu s širokou sportovně rekreační nabídkou a marinou, poskytnou návštěvníkům dostatek různých aktivit i velký výběr restaurací a míst pro trávení letních večerů.Tento maják je jedinečný, jelikož je lehce přístupný všemi dopravními prostředky a zároveň návštěvníkům nabízí klid a je tak vhodný pro pobyt rodin s malými dětmi.

Pobyt na majácích vám zprostředkuje společnost Adriatic a nabídku můžete vidět na stránce Majáky Chorvatsko.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Úno 2010, Kategorie : Chorvatsko