Mali Lošinj


ubytování Chorvatsko

Městečko Mali Lošinj leží na jihovýchodním konci dlouhého úzkého zálivu na jižní straně ostrova Lošinj, který je jedním z největších ostrovů v Jaderském moři. Je zajímavostí, že je to nejvíce obydlené místo na ostrově, byť je tu i Velki Lošinj, hlavním městem ostrova Lošinj je od roku 1806.

Shodou okolností je Mali Lošinj také největším městem nejen na ostrově Lošinj, ale také největším městem ze všech měst na chorvatských ostrovech, tedy mimo kontinent.

Poloha a doprava

Ostrov Lošinj navazuje ve své severní části na jižní část ostrova Cres, se kterým je propojen silnicí D100, která ma jeden z trajektových propojení v Meragu s Valbinskou na ostrově Krku a na severu v Porozině s kontinentálním přístavem Zagorje. Hlavním námořními trasami je Mali Lošinj spojen s mnoha městy severního Jadranu, Terstem, Pulou, Rijekou a Splitem. Na ostrově je v provozu také menší sportovní letiště. Městečko Mali Lošinj leží 88 km jižně od Rijeky.

Historie

Původně neobydlený, lesy a křovisky zarostlý ostrov sloužil v římské době pouze na pasení koz, ovcí a vepřů. Jejich stáda patřila bohatým obyvatelům města Osor na protilehlém ostrově Cres. Po Římanech ostrov opět zpustl a jako takový se uvádí roku 812 ve smlouvě o příměří mezi Karlem Velikým a Byzancí. Skupiny lidí se sem uchýlily před Tatary v roce1241. První zmínka o městě je z roku 1398 (Malo Selo -Malá Vesnička). Rozvoj města nastal až po roce 1868, kdy se pozvedl námořní obchod i loděnice a mohlo soupeřit s takovými městy jako Rijeka, Dubrovník, Terst či Benátky.

Památky

dopravaCentrum města se vyvinulo v19. století, najdeme tu upravené nábřeží i náměstí, pěkné kašny se sochařskou výzdobou a podobně. Dominantou města je kostel P. Marie z 18. století se zvonicí a pěkně upraveným Župním náměstím. Kostel sv. Martina byl postaven roku 1450, ale prošel později úpravami. V 15. století byla postavena strážní hrad, dnes ve zřícenině. Ze 17. století je také Křížová cesta a další menší církevní stavby ve městě.

ČTĚTĚ:   Chorvatsko se psem - pláže pro psy v Chorvatsku

Cestovní ruch

Začátky cestovního ruchu sahají až do roku 1885, kdy se začala rozvíjet zdravotní turistika, roku 1887 se postavil první hotel ve městě Mali Lošinj s názvem Vindobona. Roku 1892 bylo město prohlášeno za klimatické lázně, zejména vhodné pro léčbu onemocnění dýchacích cest a alergií. Tím pádem sem začala jezdit rakouská smetánka a tím také došlo k výstavbě vil a chat.
Po roce 1905 se začalo s budováním pláží a dalších hotelů a penzionů v jiných částech okolí (Cikat), vznikla přímořská promenáda o délce 6 km se sítí pěší stezek v délce 17 km.
Město nabízí mnoho možností ubytování, třeba z hotelů jmenujme Manoru, Anu, Alhambru, Auroru, Bellevue, Kredo a další, jsou tu penziony a podobně. Je zde čisté moře, čistý vzduch, pěkná flóra a fauna, zkrátka Lošanj je jeden z nejrozvinutějších ostrovů v Jaderském moři po stránce cestovního ruchu.

ubytování Mali Lošinj
Levné apartmány na Malem Lošinju

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2015, Kategorie : Magazín