Město Pag


ubytování Chorvatsko

Historický Pag je usazen v nádherném prostředí na úzkém pruhu země mezi sluncem vysušenými kopci, s azurově zbarvenou zátokou na východní straně a třpytícími se solivary na západní straně města. Tvoří jej domácky působící uličky a starobylé kamenné domky, ze kterých se život přelévá do ulic. Místní obyvatelé tu na stoličkách vyrábějí krajky a krásné náměstí z bílého mramoru je živým společenským místem. Kousek odtud jsou oblázkové pláže.

K budování města na počátku 15. století přispěl zejména tehdy prosperující obchod se solí. Sousední město Stari Grad již nemohl stačit rozrůstajícímu se počtu obyvatel. Benátští vládci tehdy pověřili vytvořením návrhu budoucího města největšího stavitele své doby – Juraje Dalmatince. Základní kámen byl položen v r. 1443. Podle tehdejších pravidel se hlavní a příčné ulice protínaly v pravém úhlu a směřovaly ke čtyřem městským branám.Pag_town_01

V centru města stojí náměstí s katedrálou, vévodským palácem a nedokončeným biskupským palácem. Dalmatinac v r.1499 zahájil práce na městských hradbách, ze kterých se dochoval pouze severní roh a část hradu.

K zajímavostem města patří muzeum sídlící v nádherném, zrekonstruovaném vévodském paláci. Dále je to gotický kostel sv. Marie a muzeum soli stojící v místě ruin starověkého města Stari Grad.

Poslední den v červenci se pravidelně koná Pagský karneval, při kterém lze vidět živý slovanský tanec „kolo“ a umně zpracované tradiční lidové kroje.

Ubytování je možné v hotelech, které všechny stojí podél zálivu západně od města a od října do května jsou mimo provoz. Další možností je soukromí, které vám pomohou najít cestovní agentury, nebo se můžete spolehnout na autobusové nádraží, kde stávají ženy nabízející „sobe“. V nádherné zátoce zhruba na půl cesty mezi Pagem a Novaljou stojí u oblázkové pláže camping Šimuni. Pokud si budete sami vařit, pak můžete denně na městském tržišti nakoupit čerstvé ovoce, zeleninu i proslulý „paški sir“.

ČTĚTĚ:   Kornati


ubytování Pag
Levné apartmány na PaguOhodnoťte

One Response to Město Pag

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2014, Kategorie : Magazín