Město Rijeka ve znamení kultury


ubytování Chorvatsko

Město Rijeka ve znamení kultury
23.6.2009

Již po šesté se budou letos od 30. června do 23. července konat Rijecké letní noci (Riječke ljetne noći), kulturní festival, který nabídne zájemcům 24 kulturních představení na 13 různých městských lokalitách.

Letos tento letní festival zahájí vystoupení francouzské skupiny Ephemere, nazvané „Od Prométhea ke Galileovi“. Námětem a realizací se skupina přihlásila k oslavám Mezinárodního roku astronomie, který vyhlásily Spojené národy u příležitosti 445 let od narození Galilea Galeleie a 400 let od doby, kdy tento otec moderní astronomie zamířil poprvé svůj dalekohled na hvězdy. Francouzské představení bude velkou přehlídkou moderního tance, akrobacie a nejrůznějších světelných efektů a jeho velká část se bude realizovat na jevištích pod širým nebem, stylově „pod hvězdami“ – v přístavu na mole Karoliny Rijecké (Gat Karoline Riječke).

Velkou hvězdou rijeckého festivalu bude hudební génius, jak bývá často nazýván, Arturo Sandoval, největší žijící džezový hráč na trubku a nositel četných nejvyšších mezinárodních cen. Se svým sextetem předvede tento hudebník pocházející z Kuby nejen své pověstné působivé balady, nýbrž i klasickou hudbu: Bacha, Beethovena, Mozarta, Chopina a Stravinského, kteří jsou Sandovalovými vzory.

Mimořádným zážitkem jistě bude i baletní program „Sho-bo-gen-zo“ umělce Josefa Nadje s maďarskými a francouzskými tanečníky, který vznikl na základě knihy japonského zenového mistra Dogena. Uskuteční se v Chorvatském národním divadle Ivana Zajce (Hrvatsko narodno kazalište Ivana pl. Zajca).

V rijecké katedrále sv. Víta (Katedrala sv. Vida) vystoupí chlapecký sbor Tölzer Knaubenchor, pokládaný v současné době za jeden z nejlepších na světě.

Festival se vrátí i ke svému loni nejúspěšnějšímu a obecenstvem stále žádanému opernímu představení „Tosca“, které se bude konat postupně na třech místech ve městě, a to v kapucínském kostele P. Marie Lurdské (Kapucinska crkva Gospe Lurdske), v Námořním a historickém muzeu Chorvatského přímoří (Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja) a na trsatském hradě (Trsatska gradina).

ČTĚTĚ:   Nová lanovka na kopec Srdj nad Dubrovníkem

Pro návštěvníky z Česka bude jistě zajímavé vystoupení Rijecké filharmonie s významnou violoncellistkou Monikou Leskovar, které bude celé věnováno skladbám Antonína Dvořáka. Závěr festivalu bude patřit hudebně-scénickému představení „Ples na vodě“ v novém městském bazénu Kantrida. Tím ovšem není program festivalu zdaleka vyčerpán. Na návštěvníky čekají další velké umělecké zážitky, mezi nimi i dvě premiéry.

Informace:
Rijecké letní noci (Riječke ljetne noći): www.rijeckeljetnenoci.com
Turistické sdružení Primorsko-goranské župy (Turistička zajednica Primorsko-goranske županije) – www.kvarner.hr

Ohodnoťte

Komentáře nejsou povoleny.


publikováno: Čvn 2009, Kategorie : Aktuality z Chorvatska