Mezi mořem a horami se rozprostírá Split


ubytování Chorvatsko

Největším městem Dalmácie je Split s přibližně s dvěma sty tisíci obyvatel. Na krásném místě mezi mořem a horami ho v roce 295 založil římský císař Dioklecián, který se narodil v nedalekém městě Salona.

Vybudoval zde své sídlo, kam se uchýlil na stáří. Diokleciánův palác dodnes tvoří jádro města a je pozoruhodně zachovalý. Je to jakési „město ve městě“. Z mnoha původních římských budov sice zbyly jen základy v přízemí dnešních budov, na jejich místech ale stojí kavárny, bary, obchody a byty, které se tísní v omezeném prostoru sevřeném hradbami paláce. Ze všech stran na vás dýchá typická středomořská atmosféra a rušný život.

Pozoruhodným místem, které stojí za návštěvu, je katedrála svatého Domnia, postavená na místě Diokleciánova mauzolea ze 13. století. Vstup do mauzolea kdysi strážily dvě egyptské sfingy z černé žuly, které dnes stojí vpravo od vstupu. Hlavní bránu s výjevy ze života Krista vyřezal ze dřeva místní sochař Andrija Buvina v r. 1214. V katedrále lze vystoupit na románskou zvonici, odkud je krásný rozhled.

Vedle katedrály stojí Peristyl – malé náměstíčko s kolonádami, které je poněkud níže než okolní terén. Dnes zde můžete posedět v kavárně a vychutnávat nezaměnitelnou atmosféru tohoto místa.

Split Chorvatsko

Severně od Diokleciánova paláce stojí za Zlatou bránou monumentální socha biskupa Grgura z Ninu od Ivana Meštroviče. Traduje se, že když se dotknete palce biskupa a budete si něco přát, vaše přání se splní. Palec určitě nepřehlédnete, jelikož jej za desetiletí ruce kolemjdoucích ohladily do zlatova.

Split je znám svým bujarým nočním životem. Podniky v Diokleciánově paláci zavírají ve 22 hodin a poté se zábava přesouvá do barů a kaváren na jižním nábřeží. Místní se večer procházejí po promenádě na ulici Marmontova, kde se zastavují v kavárnách a obchodech se značkovým oblečením.

ČTĚTĚ:   Nákup nemovitosti v Chorvatsku

Přibližně 5 km směrem do vnitrozemí se autobusem dostanete k ruinám kdysi vzkvétajícího římského města Salona. Jsou zde kromě mnoha jiných rozvalin i ruiny amfiteátru, který pojmul kolem 18 tisíc diváků.

ubytování Split
Levné apartmány ve Splitu

Ohodnoťte

2 Responses to Mezi mořem a horami se rozprostírá Split

  1. Pavel Rojek

    … a Hajduk zbořil Liberec 🙂

  2. Zdeněk Vovra

    A Liberec je vyklepnul …..

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2015, Kategorie : Magazín