Národní park Severní Velebit je Evropská destinace nejvyšší kvality


ubytování Chorvatsko

Národní park Severní Velebit patří mezi „Evropské destinace nejvyšší kvality“
9.11.2009

Na velké slavnosti konané při příležitosti Evropského dne cestovního ruchu a Evropského fóra cestovního ruchu v Bruselu převzali začátkem října zástupci národního parku Severní Velebit (Nacionalni park Sjeverni Velebit) ocenění v rámci projektu „Evropská destinace nejvyšší kvality“ (European Destination of Excellence – EDEN). Celkem bylo v Bruselu uděleno toto ocenění 22 evropským turistickým destinacím a chráněným územím.

Výběr uchazečů o titul „Evropská destinace nejvyšší kvality“ probíhá v účastnických zemích, tedy i v Chorvatsku podle plánu schváleného Evropskou komisí. Chorvatsko jako nečlen Evropské unie se může zúčastnit, ale bez práva na finanční podporu.

Každým rokem je Evropskou komisí v úzké spolupráci s národními úřady působícími v oblasti cestovního ruchu zvoleno hlavní téma, podle něhož pak každá účastnická země vybere jednu reprezentativní destinaci. Každé ze zvolených témat má za cíl vyzdvihnout rozmanité aspekty předností evropských regionů – ať už z hlediska kultury, hospodářství, lokální angažovanosti či životního prostředí. Jednotlivá témata mají ukázat bohatou rozmanitost, kterou Evropa oplývá, včetně přírodních zdrojů, historického dědictví, tradičních slavností, lokálních gastronomických zvyklostí apod. Ve snaze o zviditelnění méně známých evropských turistických cílů tak dostávají příležitost ty destinace, které jsou něčím výjimečné a mohou návštěvníkům nabídnout jedinečný zážitek. Zvítězí destinace, jež vyhovuje tomuto kritériu a současně i zvolenému tématu.

Chorvatsko se do projektu zapojilo již v roce 2007, kdy byl Svatý Martin na Muře (Sveti Martin na Muri) zařazen mezi „nejlepší nové evropské destinace nejvyšší kvality ve venkovských oblastech“. Když bylo rok později zvoleno téma „Cestovní ruch a nehmotné kulturní dědictví“, ocenění získala chorvatská obec Djurdjevac za tradiční lidovou slavnost „Picokijada“. V letošním ročníku, jehož téma bylo „Turistika a chráněné oblasti“, zvítězil právě Národní park Severní Velebit.

ČTĚTĚ:   Město Pag dostane krytý bazén k rekreaci i léčení

Národní park Severní Velebit podepsal u příležitosti převzetí ocenění bruselskou deklaraci „Evropská síť turistických destinací nejvyšší kvality pro trvale udržitelný cestovní ruch“. Členy této sítě jsou vítězné destinace z předchosích ročníků soutěže. Podpisem deklarace se národní park zavázal, že bude přispívat k výměně informací, zkušeností a osvědčených postupů na internetovém portálu Evropské komise, že se bude zúčastňovat workshopů, pořádaných každým rokem v rámci projektu, akcí sítě a stálé výměny informací, a že bude spolupracovat na stanovení úkolů a cílů do budoucna.

Na předání ocenění byl účastníkům slavnosti představeno Chorvatsko, město Sinj a pohoří Velebit.

Informace:
Národní park Severní Velebit (Nacionalni park Sjeverni Velebit): www.np-sjeverni-velebit.hr
Turistické sdružení Licko-senjské župy (Turistička zajednica Ličko-senjske županije): www.lickosenjska.com

Ohodnoťte

Komentáře nejsou povoleny.


publikováno: Lis 2009, Kategorie : Aktuality z Chorvatska