Národní parky v Chorvatsku


ubytování Chorvatsko

Plánujete letos dovolenou v Chorvatsku? Chcete zažít něco jiného než tradiční válení se na pláži a koupání se v moři? Chorvatsko vám má co nabídnout! Pokud jste milovníky a obdivovateli přírody, určitě vás nadchnou chorvatské národní parky. Celkem jich zde najdete osm. Jejich celková rozloha je 994 km², což činí 1,8 % rozlohy Chorvatska.

Největší je Národní park Plitvická jezera (295 km²). Tento park se rozkládá na horním toku řeky Korana a mezi městy Karlovac a Zadar. Park se rozkládá mezi horskými vápencovými masívy, jsou zde krasová jezera spojená průtoky a objevíte zde 140 vodopádů, 20 jeskyní a zřídel. K nejvýše položenému jezeru (Proščansko jezero) jezdí kyvadlová doprava (jízdné je v ceně vstupného do parku) a po jezeře Kozjak se můžete svést parníkem.

Plitvická jezeraNárodní park Paklenica je spolu s Národním parkem Plitvická jezera nejstarší národní park v Chorvatsku. Byl vyhlášen již v roce 1949. Tento národní park tvoří krasový říční kaňon. Nachází se v severní Dalmácii, nad městem Starigrad. Další chorvatské národní parky jsou Risnjak, Brioni, Severní Velebit, Národní park Krka, Národní park Kornati a Národní park Mljet.

Pokud jste si po přečtení předchozích řádků řekli, že je to to pravé pro vaši dovolenou, zbývá už jen vyřešit ubytování v Chorvatsku. Pro aktivní dovolenou, kdy budete nejvíce provozovat cyklo nebo pěší turistiku, je výborné ubytování v soukromých apartmánech či penzionech. Po vyčerpávajících celodenních túrách zde máte večer možnost odpočinku například v podobě grilování skvělých ryb na terase. Taková dovolená se vám v paměti určitě zapíše jako úžasná.

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Bře 2010, Kategorie : Chorvatsko, Magazín