Nin u Zadaru


ubytování Chorvatsko

Chorvatsko může každého neustále překvapovat. Velké množství lidí se neustále vrací na jedno místo, kde to znají, ale není to škoda?

 

Služby pro rekreanty jsou všude perfektní, moře všude modré, slunce žhavé, ale přece jen to není všude stejné, rozdílné jsou přírodní podmínky a pak každé místo nabízí třeba jiné pamětihodnosti. Jedním z takových míst, pro která těžko budeme hledat v Chorvatsku podobnost, je Nin.

Poloha a doprava

Nin je městečko, které leží 14 km severně od Zadaru, ze kterého sem vede silnice D306. Když míříme do Ninu, nemusíme přes Zadar, ale můžeme odbočit z dálnice A1 na exitu 17 na silnici D8 a z Murvice po D6011 je to do Ninu 28 km.
Městečko Nin leží na malém ostrůvku asi 500 metrů dlouhém, který je spojen s pevninou dvěma starobylými mosty s předměstími. Ostrov je obklopen mělčinou Miljačić Jaruge, která je úžinou propojená s mořem.

Historie

NinPrvními obyvateli ostrůvků byl ilyrský kmen Liburnové, Řekové zde měli osadu Hemionoi či Ainon a Římané Aenonu. Tehdy měl Nin statutární autonomii. V době prvních Chorvatů byl Nin politickým, kulturním a náboženským centrem a důležitým přístavem. V době, kdy území spadalo pod uherskou korunu, byl Nin nezávislou městskou obcí, jak bylo potvrzeno roku 1205, roku 1371 byl Nin potvrzen jako hlavní město Dalmácie. V době bojů s Turky bylo město několikrát dobyto oběma stranami, Turky a zpět Benátčany, ale po skončení válek význam města značně poklesl. Větší růst nastal až ve 20. století, zejména po roce 1945, kdy se zde objevil průmysl (cihelna, solivar).

Památky

Zvláštní památkou je Višeslav, tedy mramorová křtitelnice prince Višeslava z dob raného chorvatského království, originál je ve Splitu, kopie v Nině v muzeu. Kostel sv. Kříže je nejznámější stavební památkou města, jde o „nejmenší katedrálu na světě“, pochází z 9. století a její tvar připomíná řecký kříž. Byl to kaple Knížecího paláce, který stál vedle. Kostel sv. Anselma a Marcella byl podle legendy korunovačním chrámem sedmi chorvatských králů. Pochází ze 6. století, ale byl později přestavován, naposledy v 18. století.
Jihozápadně od města na malém kopečku stojí kostel sv. Mikuláše z 12. století, ale byl v době tureckého nebezpečí upraven cimbuřím jako pevnost.
Ve zdejším muzeum jsou také vystaveny lodě upomínající dobu raných Chorvatů, kdy byl Nin královským přístavem.

ČTĚTĚ:   Chorvatsko v dubnu

Riviera

Ninská riviéra nabízí mnoho překrásných míst, kde najdeme nejen pěkné posezení v restauracích či vinárnách, ale i příhodná místa ke koupání. Například jižně na druhé straně poloostrova vesnička Zaton je vybavena kempy a stojí zde Kaštelina věž z 16. století na obranu před Turky. Zde také u mysu Kremenjača jsou pozůstatky antického přístavu staré Niny, poblíž stojí zbytky kostela sv. Andreje ze 6. století.
Východně od Niny je ves Grbe postavená na zbytcích tabákové továrny v 19. století. Zachovala se zde monumentální tovární brána.
Privlaka je rybářská ves 4 km západně od Niny je ze tří stran obklopená mořem a krásnými plážemi.

Cestovní ruch

Město Nin nabízí nepřeberné možnosti ubytování, apartmány, hotely, špičkový turistický komplex v Zatonu. Nin a okolí je jedinečným místem na dovolenou, vedle koupání se tu lze věnovat aktivnímu sportu, je zde na 110 kilometrů cyklistických stezek, dále tenisové kurty, volejbalová hřiště, fotbal, bowling, stolní tenis i mini-golf. Pro nejmenší jsou tu i písečné pláže. K dispozici jsou také služby pro potápění, windsurfingu, parasailingu a podobně. Ninské laguny mají příznivý vítr vhodný pro windsurfing i stále populárnější létání za lodí. Pro začátečníky jsou v mnohých sportech organizovány kurzy a školy. Zvláštností je možnost jízdy na koních i s výukou a terapeutickým ježděním. Tím výčet možností nekončí, přijeďte, uvidíte a zažijete.

 

ubytování Nin
Levné apartmány v Ninu

3 Responses to Nin u Zadaru

  1. Smola Antonín

    A kam mají Sládečkovi letos namířeno? já ještě pořád hledám 🙂

  2. Smola Antonín

    A kam mají Sládečkovi letos namířeno? já ještě pořád hledám 🙂

  3. Smola Antonín

    A kam mají Sládečkovi letos namířeno? já ještě pořád hledám 🙂

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Bře 2015, Kategorie : Magazín