Novalja na Pagu


ubytování Chorvatsko

Na členitém pobřeží Chorvatska a na přilehlých ostrovech leží mnoho městeček, které mají bohatou historii většinou spojenou právě s mořem, u kterého leží. A jedním z takových městeček je i Novalja.

Poloha a doprava

Novalja leží na ostrově Pag v zátoce na jeho severozápadní části, je vzdálená 50 km jižně od Senje, 55 km severozápadně od Zadaru.
Ostrov Pag nemá na severu přímé silniční spojení s kontinentem, trajekty se lze ale přeplavit z pobřežní silnice D8 (E65), kde odbočce na silnici D406 do přístavu v Prizně, a pak po ostrově pokračujeme silnicí D106 a po 6,5 km odbočce vpravo silnicí 5151 a už jsme v Novalji.
Silniční spojení je ale možné i bez lodní přepravy, z dálnice A1 na exitu 16 u Posedarje sjedeme na již zmíněnou silnici D106 a do Novalje je to pak přes Pašský most 68 km. Lodní doprava spojuje Novalju s Lošinjem, Rabem a Rijekou, v létě ještě na Silbu a Susak.

Historie

Oblast města byla obydlená již v době Říma, kdy zde byl významný přístav. V době raného křesťanství město dosáhlo asi největšího rozkvětu a významu, vznikly zde například tři baziliky.

Památky

Ve městě najdeme pozůstatky již zmíněných tří raně křesťanských bazilik z 4. a 5. století Pozůstatky podlahové mozaiky jedné z baziliky můžeme vidět v gotickém kostele Panny Marie Růžencové v centru města.
U východně ležící osady Caska jsou v moři pozůstatky starého města Cissa, které existovala od starověku až do konce 4. století, kdy se potopilo při velkém zemětřesení. Obyvatelé se vystěhoval na do dnešního města Pag a místo je nyní nazvaný Staré město.
Městské muzeum v Novalji je zajímavé nejen pro bohaté expozice, ale i proto, že stojí u vchodu do podzemního tunelu přivádějícího pitnou vodu do města. Akvadukt byl postaven v 1. století před n. l. a je dlouhý 1.042 m s průměrnou šířkou asi 60 cm. Veřejnosti je přístupná část této unikání památky v délce asi 150 metrů.
Jen pár kilometrů od centra města je přírodní zajímavost, kamenné megalitické otisky známé jako „Pagský trojúhelník“. Je to rovnoramenný kámen o velikosti stran 32x32x22 metrů a vylézt nahoru není jednoduché. Tento úkaz nebyl zcela objasněn a mnozí ho spojují s mimozemskými civilizacemi.

Kulturní dění

ZrceVe městě se pořádá pro obyvatele i návštěvníky mnoho různých akcí z těch hlavních můžeme jmenovat Novaljanské kulturní léto, tradiční únorový Karneval i Májový festival, z folkloru také vychází Novaljanské fuštan. Z dalších to jsou Dětský hudební festival Antonja, Festival písní ostrova Pag a na závěr roku Novaljanské vánoční zpívání.

Cestovní ruch

Novalja je turistickým centrem a hlavním přístavem ostrova a kraje Lika-Senj. Vedle přírodních krás nabízí krásné a široké písečné pláže, speciality místní kuchyně a výborné dopravní spojení s pevninou a s okolními ostrovy. Rozvoj Novalja jako rekreačního střediska město zažívá v posledních 50 letech a proto je většina zařízení moderní, ať již jde o hlavní infrastrukturu a inženýrské sítě. Návštěvníci si mohou vybírat k ubytování z velkého množství moderně zařízených pokojů a apartmánů v soukromých domech, hotelů, ale také v jednom z největších a nejkrásnějších kempů na pobřeží Jaderského moře ve kempu Straško.

 

ubytování Novalja
Levné apartmány v Novalje

Ohodnoťte

One Response to Novalja na Pagu

  1. Irena Říhová

    Bylo tam báječně……

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Úno 2015, Kategorie : Magazín