Novalja na Pagu


ubytování Chorvatsko

Na členitém pobřeží Chorvatska a na přilehlých ostrovech leží mnoho městeček, které mají bohatou historii většinou spojenou právě s mořem, u kterého leží. A jedním z takových městeček je i Novalja.

Poloha a doprava

Novalja leží na ostrově Pag v zátoce na jeho severozápadní části, je vzdálená 50 km jižně od Senje, 55 km severozápadně od Zadaru.
Ostrov Pag nemá na severu přímé silniční spojení s kontinentem, trajekty se lze ale přeplavit z pobřežní silnice D8 (E65), kde odbočce na silnici D406 do přístavu v Prizně, a pak po ostrově pokračujeme silnicí D106 a po 6,5 km odbočce vpravo silnicí 5151 a už jsme v Novalji.
Silniční spojení je ale možné i bez lodní přepravy, z dálnice A1 na exitu 16 u Posedarje sjedeme na již zmíněnou silnici D106 a do Novalje je to pak přes Pašský most 68 km. Lodní doprava spojuje Novalju s Lošinjem, Rabem a Rijekou, v létě ještě na Silbu a Susak.

Historie

Oblast města byla obydlená již v době Říma, kdy zde byl významný přístav. V době raného křesťanství město dosáhlo asi největšího rozkvětu a významu, vznikly zde například tři baziliky.

Památky

Ve městě najdeme pozůstatky již zmíněných tří raně křesťanských bazilik z 4. a 5. století Pozůstatky podlahové mozaiky jedné z baziliky můžeme vidět v gotickém kostele Panny Marie Růžencové v centru města.
U východně ležící osady Caska jsou v moři pozůstatky starého města Cissa, které existovala od starověku až do konce 4. století, kdy se potopilo při velkém zemětřesení. Obyvatelé se vystěhoval na do dnešního města Pag a místo je nyní nazvaný Staré město.
Městské muzeum v Novalji je zajímavé nejen pro bohaté expozice, ale i proto, že stojí u vchodu do podzemního tunelu přivádějícího pitnou vodu do města. Akvadukt byl postaven v 1. století před n. l. a je dlouhý 1.042 m s průměrnou šířkou asi 60 cm. Veřejnosti je přístupná část této unikání památky v délce asi 150 metrů.
Jen pár kilometrů od centra města je přírodní zajímavost, kamenné megalitické otisky známé jako „Pagský trojúhelník“. Je to rovnoramenný kámen o velikosti stran 32x32x22 metrů a vylézt nahoru není jednoduché. Tento úkaz nebyl zcela objasněn a mnozí ho spojují s mimozemskými civilizacemi.

ČTĚTĚ:   Lze uskutečnit svatbu v Chorvatsku?

Kulturní dění

ZrceVe městě se pořádá pro obyvatele i návštěvníky mnoho různých akcí z těch hlavních můžeme jmenovat Novaljanské kulturní léto, tradiční únorový Karneval i Májový festival, z folkloru také vychází Novaljanské fuštan. Z dalších to jsou Dětský hudební festival Antonja, Festival písní ostrova Pag a na závěr roku Novaljanské vánoční zpívání.

Cestovní ruch

Novalja je turistickým centrem a hlavním přístavem ostrova a kraje Lika-Senj. Vedle přírodních krás nabízí krásné a široké písečné pláže, speciality místní kuchyně a výborné dopravní spojení s pevninou a s okolními ostrovy. Rozvoj Novalja jako rekreačního střediska město zažívá v posledních 50 letech a proto je většina zařízení moderní, ať již jde o hlavní infrastrukturu a inženýrské sítě. Návštěvníci si mohou vybírat k ubytování z velkého množství moderně zařízených pokojů a apartmánů v soukromých domech, hotelů, ale také v jednom z největších a nejkrásnějších kempů na pobřeží Jaderského moře ve kempu Straško.

 

ubytování Novalja
Levné apartmány v Novalje

Ohodnoťte

One Response to Novalja na Pagu

  1. Irena Říhová

    Bylo tam báječně……

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Úno 2015, Kategorie : Magazín