Nové osvětlení historického jádra Zadaru


ubytování Chorvatsko

Nové osvětlení historického jádra Zadaru
28.5.2009

Město Zadar se rozhodlo realizovat velmi ambiciózní projekt, a to zcela nové veřejné osvětlení starého města podle „Studie městského osvětlení historického jádra Zadaru“, kterou vypracovala firma Philips.

Místo, aby odborníci řešili nové osvětlení obvyklým způsobem, rozhodli se pro úplně nové pojení. V tomto tři tisíce let starém významném městě jsou desítky mimořádných historických památek, reprezentujících různá historická a stavební období. Nové osvětlení barevně odliší objekty z různých historických období, takže návštěvníkům – i naprostým laikům – bude na první pohled jasné, z které doby ta která stavba pochází. Kromě funkčnosti takového přístupu bude zvolené řešení působit výrazně vizuálně: historické centrum se změní v jakési muzeum, v němž budou ještě znásobeny půvaby jeho pamětihodností a jejich působivost.

První etapa projektu byla dokončena začátkem května letošního roku, kdy se slavnostně rozsvítila Pevninská brána (Kopnena vrata) s přilehlou části hradeb a přístav Foša.

Ke dvěma atrakcím současného Zadaru – „Mořským varhanům“ a „Pozdravu Slunci“, které neobyčejně zajímavým způsobem propojily přírodní jevy s technickými vymoženostmi nové doby a jejich uměleckým ztvárněním lidským intelektem, přibývá ještě další: historické město jako světelné muzeum.

Informace:
Turistické sdružení města Zadaru (Turistička zajednica grada Zadra): www.tzzadar.hr

Ohodnoťte
ČTĚTĚ:   Národní park Severní Velebit je Evropská destinace nejvyšší kvality

Komentáře nejsou povoleny.


publikováno: Kvě 2009, Kategorie : Aktuality z Chorvatska