Oslavy svátku sv. Klementa v Makarské


ubytování Chorvatsko

Oslavy svátku sv. Klementa v Makarské
19.11.2009

Dne 21. listopadu se v Makarské, nejpopulárnějším letovisku Střední Dalmácie, každoročně konají oslavy svátku sv. Klementa., který je patronem města i někdejšího biskupství.

Jako patron námořníků a ochránce před vichřicí a bouří je světcem na pobřeží velmi uctívaným a jeho oslavy v Makarské mají velmi reprezentativní průběh. Již tři dny před vlastním svátkem se konají v katedrále sv. Marka bohoslužby a církevní obřady, které vrcholí 20. listopadu. V ten den se v katedrále před očima věřících přistoupí k rakvi s ostatky sv. Klementa. Klíče k rakvi již po tři století odevzdávají na začátku obřadu představitelé města Makarská faráři katedrály a nejstaršímu členovi farní pastorální rady; za zvuku písní a hymny na počest světce se rakev otevře. Ostatky se pak vyjmou z rakve a jsou v procesí neseny ulicemi města. Procesí se každoročně zúčastňují tisíce věřících. Ceremoniál se pak zakončí v katedrále opětovným uložením ostatků do rakve, jejím uzavřením a předáním klíče představitelům města.

Církevní slavnosti jsou doprovázeny civilními akcemi a zábavním programem, které pravidelně přilákají do města další návštěvníky.

Informace:
Turistické sdružení města Makarská (Turistička zajednica grada Makarske)
Turistické sdružení Splitsko-dalmatské župy (Turistička zajednica Splitsko-dalmatinske županije)

Ohodnoťte
ČTĚTĚ:   Zdravotní pobyt v Chorvatsku s VZP

Komentáře nejsou povoleny.


publikováno: Lis 2009, Kategorie : Aktuality z Chorvatska