Ostrov Hvar: tipy na výlety


ubytování Chorvatsko

Plánujete dovolenou na Hvaru? Děláte dobře! Tento úžasný a nádherný ostrov v Dalmácii se může pyšnit nejen počasím bohatým na slunce, ale také krásnou přírodou a spoustou možností na výlety. Pokud tedy nechcete celou dovolenou proležet na lehátku u pláže, je tento článek určen právě vám.

Kromě toho, že na ostrově najdete spoustu zátok a krásnými plážemi a pobřežními městy, kam se rozhodně dá jet na pěkný válet, máte také možnost vydat se do jeho vnitrozemí a nebo navštívit jiné ostrovy.

Do vnitrozemí za koňmi a typickou architekturou

Naším prvním tipem je hornaté vnitrozemí ostrova. Namiřte si to směrem k osadě Humac a o zážitky nebudete mít nouzi. Právě tady se totiž můžete setkat s nádhernými polodivokými koňmi, které sice vzbuzují respekt a u mnohých i strach, ale nebezpeční nejsou vůbec. Jsou jen hodně zvědaví, a proto neváhají přijít až přímo k vám.

Osada Humac je však zajímavá ještě něčím jiným. Najdete tam staré kamenné domy, které ostrovu dodávají neopakovatelnou atmosféru. Většinou jsou jednopatrové a dokonce i jejich střecha je kamenná. Rodiny, které byly zámožnější, si stavěli domy s jedním patrem.

Nejzajímavější obydlí představují stavby, kterým se říká „trimy“. Mají kruhový půdorys a mezi jednotlivými kameny nenajdete žádné pojivo. Stály v přírodě a lidé v nich bydleli. Později se využívaly jako místnosti pro uskladnění nářadí nebo také ukrývání lidí. Všudypřítomné zídky jsou také postaveny z kamenů bez pojiva. Ty sloužily nejen jako hranice mezi jednotlivými pozemky, ale také jako ochrana před větrem a k zadržování vody. Kamenné stavby najdete sice po celém Hvaru, Humac však vyniká.

Výlet na nedaleký ostrůvek Šćedro

Nádherný ostrůvek Šćero leží pouhých 2,7 kilometrů od ostrova Hvar. Je 6,5 kilometrů dlouhý a 1,5 kilometru široký. Nejsou tu auta, nejezdí sem trajekty. Panuje tu naprostý klid, je to místo na hony vzdálené městskému ruchu a pracovnímu vytížení. Tady si opravdu odpočinete! Dostanete se sem taxi-člunem z města Zavala z Hvaru. Vyrazíte dopoledne a vrátíte se na Hvar v pozdních odpoledních hodinách. Šćedro má velmi členité pobřeží. Nejvíce navštěvované jsou zátoky Lovišće (Veli Porat) a Mostir (také zvaná Manastir).

ČTĚTĚ:   Pelješac: poloostrov ústřic a vynikajícího vína

V zátoce Manastir můžete obdivovat pozůstatky monumentálního dominikánského kláštera a kostel sv. Marie Velikodušne. Od 18. století je klášter prázdný a pomalu chátrá. V této zátoce si můžete užít i několik hodin na pláži a doplnit energii v místní restauraci. Ostrov je neobydlený, ale před 40 prý měl 30 stálých obyvatel. Z některých opuštěných domků udělali jejich majitelé jednoduché restaurace, kde se servírují především ryby a plody moře. Jsou však otevřené jen v sezóně. Jedna je ve výše zmiňované zátoce Manastir, další dvě najdete v zátoce Lovišće. Hotel ani kemp tu však rozhodně nenajdete, jen několik apartmánů, kde je možné se ubytovat. Mnohým však stačí jednodenní výlet, při kterém je možné poznat všechny krásy ostrova, který je zároveň i chráněným přírodním parkem.

Také Paklené ostrovy slibují krásnou podívanou

Výletní lodí z města Hvar se můžete vypravit na prohlídku Paklených ostrovů. Tvoří je malé i větší ostrůvky a útesy. Toto souostroví chrání Hvar před větry, které vanou z otevřeného moře.

Najdete zde nádherné pláže a několik historických památek z období, kdy zde vládli Římané. Ostrovy jsou téměř neobydlené, kvůli drsným podmínkám, které zde panují. Pro milovníky přírody je to tu však učiněný ráj!

Paklené ostrovy

Největším ostrovem je Sv. Klement, kde je krásné koupání a v zátoce Soline se nachází údajně léčivé bahno, pro které sem jezdí obyvatelé Hvaru. Navštěvovaný je také ostrov Marinkovac s turistickou pláží v zátoce Stipanska, kde se nachází sprchy, obchod i restaurace.

Paklené ostrovy jsou oblíbené nejen mezi jachtaři, kteří si mohou užívat jejich krásu z lodí, ale také mezi potápěči, kteří naopak žasnou nad pestrým světem pod vodou. Na ostrovy se dostanete výletní lodí z města Hvar, nebo si můžete zapůjčit motorový člun. Výletní loď (cca 250 kun s obědem) staví na několika místech. Z Hvaru vyplouvá mezi 10 a 11 hodinou dopoledne a vrací se kolem 17:30. Za člun zaplatíte okolo 500 kun.

ČTĚTĚ:   Chorvatsko na moři

 

levné apartmány Hvar
Ubytování na Hvaru

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Kvě 2018, Kategorie : Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split