Ostrov Vis vítá turisty


ubytování Chorvatsko

Pokud jste již navštívili ostrov Hvar, možná jste zavítali i na blízký, mnohem menší, ostrov Vis. Nachází se jen skok od Hvaru a nabízí nádherné prostředí a spoustu sportovního vyžití. Za návštěvu stojí také romantické město Komiža, které je na ostrově se svými 2 500 obyvateli největší na ostrově. V Komiže stojí kostel s tajemným příběhem a místní rybářská tradice možná nemá v Chorvatsku obdoby. Vítejte na oživlém ostrově Vis.

Dlouho opuštěný ostrov

V dnešní době se na Vis můžete dostat jednoduše ze Splitu trajektem, který pluje 2 hodiny a 15 minut. Nebylo to však vždy. Ostrov byl po druhé světové válce až do roku 1989 nepřístupný cizincům, neboť se zde nalézaly vojenské základny. Ve druhé světové válce totiž z tohoto ostrova bývalý prezident Tito často řídil boje proti fašismu. Je dokonce po něm pojmenovaná jeskyně (Titova jeskyně),ve které kde bylo ke konci 2. světové války sídlo Titova štábu. Díky naprosté izolaci od turistického ruchu zůstala zachovaná nedotčená příroda a turismus se zde začal rozvíjet teprve v nedávné době.

Ostrov Vis

Ryby a moře: dlouhá místní tradice

Obyvatelé žijící na ostrově se živí převážně pěstováním vinné révy, ovoce a zeleniny. Velmi oblíbený je tu rybolov a na ostrově se nachází sousta rybářských restaurací. Místní vody jsou populární pro love langust, a nejen proto sem turisté jezdí za sportovním mořským rybolovem.

Ryby, rybolov a moře jsou s ostrovem neodmyslitelně spjaty. Svědčí o tom i rybářské muzeum, které se nachází v místní pevnosti. Mimo jiné exponáty tam najdete zajímavou loď, které se říká falkuša. Je to plachetnice, která je dlouhá 9 metrů a je vybavena 5 vesly. Na těchto plachetnicích vyráželi v minulosti rybáři na širé moře. A to poměrně nedávno. Ještě začátkem 20. století je hojně využívali.

ČTĚTĚ:   Na Cres a Lošinj – Deník: den 2. a 3.

Ostrov má skvělé podmínky pro paragliding, který se zde dokonce provozuje na mezinárodní úrovni. Najdete tu celkem 5 vhodných vrcholů, ze kterých se startuje. Kromě tohoto sportu tu často uvidíte parašutisty a ostrov je protkán cyklostezkami. Tudíž jsou zde vytvořeny skvělé podmínky pro milovníky cyklistiky všech věkových kategorií. Možná několikrát minete i osedlaného koně. Ano, jízda na koni je také jednou z aktivit, které se tu můžete věnovat.

Ostrov Vis

Den Komižy

Největší město ostrova, Komiža, se nachází ve velkém zálivu a jeho vznik se datuje do 13. století, kdy ho údajně založili benediktýni. Kdysi zde stál klášter, ze kterého nyní nezbylo již téměř nic. Klášter nesel (a stále nese) název sv. Mikuláš. 6. 12., kdy se slaví svátek svatého Mikuláše, je pro místní obyvatele zároveň Dnem Komižy. Tento den je proto velmi slavnostní a oslavy jsou zakončené spálením nějaké staré lodi. To symbolizuje oběť svatému Mikulášovi.

Městečko je plné kamenných domů, na kterých už na první pohled můžete vidět benátský vliv. A to hlavně na železných malých balkóncích. Úzké ulice města jsou jako stvořené pro romantické potulování. Velmi úspěšně mu konkurují procházky po příjemném nábřeží lemovaném palmami.

Ostrov Vis - Komiža

Záhadný kostel

Kostel Gospa Gusarica, znamená v překladu kostel Panny Marie Pirátky. To proto, že se zde několikrát prý stala divná věc, která souvisí právě s piráti. Těm se chorvatsky říká gusari a traduje se, že z místního kostela ne jednou ukradli slavný mariánský obraz. Co však je ona záhada, je to, že se obraz vždy vrátil zpět na své místo. Ano, je to trošku záhadné, že? A to není vše. Kdo by tušil, že právě na tomto malém ostrově, v kostele podivného jména, najdete nejstarší varhany z celé Dalmácie? Je to tak. Varhany zdejšího kostela pochází ze 17. století a jsou tak v Dalmácii opravdu nejstarší.

ČTĚTĚ:   Kolik máte místa na pláži - Makarská riviéra

Komiža - kostel

Přístavní město Vis

Kromě města Komiža, je na ostrově ještě jedno město – Vis. Je menší než Komiža, avšak v porovnání s ostatními opravdu malými osadami, je považován za poměrně velké město, které je tvořeno rozlehlým přístavem. Převážně v odpoledních hodinách můžete pozorovat velké množství kotvících plachetnic a jachet.

Najděte si čas pro výlety a ochutnávku vína

V rámci ostrova můžete podnikat různé zajímavé výlety. Navštivte malý ostrov Biševo, na kterém se nachází Modrá jeskyně, jež představuje opravdu ojedinělý jev. Agentury ve městě Komiže nabízí okružní plavby kolem ostrova, díky kterým budete moci objevovat z moře krásné zátoky a maličký ostrůvek Ravnik.

Nebo zajděte na ochutnávku vína do místního sklípku. Možná budete chutí ostrovního vína velmi mile překvapeni. Traduje se, že se zde pěstuje jedno z nejlepších chorvatských vín. Co je na tom pravdy, necháme na posouzení každého z vás.

 

levné apartmány Vis
Ubytování na Visu

Ohodnoťte

4 Responses to Ostrov Vis vítá turisty

  1. Jiří Borovec

    jaj, jak vidím tu vodu..

  2. Miloslav Štír Schneider

    do Komize jezdime kazdorocne 🙂

  3. Aleš Beňovič

    Litaji tam porad ty potvory?

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2016, Kategorie : Chorvatsko