Otevřeno Muzeum antického skla v Zadaru


ubytování Chorvatsko

Otevřeno Muzeum antického skla v Zadaru
25.5.2009

K nejvýznamnějším kulturním počinům letošního roku patří nesporně otevření Muzea antického skla (Muzej antičkog stakla) v metropoli severní Dalmácie, Zadaru. Toto muzeum, otevřené začátkem května letošního roku, je jediným specializovaným muzeem tohoto zaměření nejen v Evropě, ale na světě vůbec.

V muzeu je vystaveno na 2000 vzácných skleněných předmětů z antiky, a to z období od 1. století před naším letopočtem do 5. století našeho letopočtu. A neméně stejný počet exponátů je uloženo v depozitářích muzea. Předměty vystavené v novém muzeu byly nalezeny při vykopávkách na archeologických lokalitách v Zadaru, Ninu, ve Starigradu-Paklenica a ve vesnici Podgradje u Benkovce, kde stála římská osada Asseria. Zvláštním, virtuálním způsobem je v zadarském muzeu prezentováno i antické sklo nalezené v ostatních částech Chorvatska.

Jako moderní kulturní zařízení je zadarské Muzeum antického skla vybaveno specializovanou knihovnou, kongresovým sálem, sklářskou dílnou s pecí, informačním střediskem a moderním zázemím pro návštěvníky: caffe barem a prodejnou suvenýrů.

Muzeum, do jehož vybudování bylo Ministerstvem kultury vloženo 45 milionů kun, představuje další významnou kulturní instituci v Chorvatsku, která je reprezentativním dokladem péče, kterou nejvyšší republikové orgány v poslední době věnují kulturnímu rozvoji v zemi. Jen v oblasti muzejnictví je to třetí velké muzeum, které bylo v Chorvatsku otevřeno v posledních letech (po Archeologickém muzeu Narona ve Vidu u Metkoviće a Archeologickém muzeu v Osijeku). Přitom jde vesměs o špičková zařízení ve svém oboru, s exponáty, které patří k vrcholným svého druhu v Evropě. Sbírka antického skla byla již představena za velkého nájmu jak odborníků, tak širší veřejnosti na výstavách v Římě, Benátkách, Lisabonu a v dalších městech.

Podpora muzejnictví v Chorvatsku jde ruku v ruce s podporou archeologickému průzkumu na území celého Chorvatska. V současné době pracuje na chorvatských archeologických lokalitách, pevninských i podmořských, na 30 archeologů spolu s dalšími pracovníky. Výsledky jejich práce, které přispívají k dalším objevům v oblastmi kulturního dědictví na půdě Chorvatska, rozšiřují znalosti o životě zdejšího obyvatelstva v minulosti a přinášejí o něm nové konkrétní doklady.

ČTĚTĚ:   Srovnání životních nákladů Chorvatsko - Česko

Otevření nového muzea v Zadaru bylo mimořádnou kulturní událostí, které se zúčasnil i chorvatský ministr kultury B. Biškupić; jeho osobní angažovanost v těchto kulturních aktivitách a podpora, s jakou se o ně zasazuje, přináší konkrétní výsledky v realizaci kulturních počinů.

Muzeum, které projektoval známý architekt B. Siladjin, je umístěno v obnoveném a rozšířeném historickém paláci Cosmecendi v Zadaru.

Do rodiny významných muzeí v Zadaru, k nimž patří Archeologické muzeum, Národní muzeum, Námořní muzeum, sbírka „Zlato a stříbro Zadaru“ aj., tak přibývá další výjimečná specifická instituce.

Informace:
Turistické sdružení Zadarské župy (Turistička zajednica Zadarske županije): www.zadar.hr
Ministerstvo kultury (Ministarstvo kulture): www.min-kulture.hr

Ohodnoťte

Komentáře nejsou povoleny.


publikováno: Kvě 2009, Kategorie : Aktuality z Chorvatska