Paklené ostrovy – pohodová dovolená


ubytování Chorvatsko

Vychutnejte si Chorvatsko bez hulákání turistů, daleko od rušných ulic a přeplněných pláží. Nebylo by fajn jednou se cítit naprosto svobodně, nasávat mořský vzduch, poslouchat šplouchání vln, odhodit stud a třeba se dokonce vykoupat „naostro“? Budete-li trávit dovolenou na Hvaru, vydejte se alespoň na jeden den na nedaleké Paklené ostrovy. Nebojte, nemusíte do naha! Ale pokud budete chtít, své místečko si zde rozhodně najdete.

Název těchto jadranských ostrovů by se dal přeložit jako Smolné ostrovy. Nemají však nic společného se smůlou, která by vás tam mohla potkat. Jméno je odvozeno od borové pryskyřice či smoly, která se dříve používala při natírání lodí.

Božský klid a pohoda na ostrůvcích v Jadranu

Paklené ostrovy, neboli Pakleni,  jsou doslova rájem na zemi, kde si můžete užívat naprostý klid a pohodu. Ostrovy nejsou moc obydlené, a ti, kteří tu žijí, si vedle drobného zemědělství a rybolovu, vydělávají turistickým ruchem. Dříve se zde chovaly ovce, pěstovala vinná réva a využívaly se saliny. Víno se zde pěstuje i nyní, ale není vůbec známé, přestože je prý odborníky velmi ceněné. Možná by stálo za to, trochu okoštovat.

Místo si oblíbili především ti, kteří mají rádi přírodu a krásné koupání. Často je také cílem potápěčů a jachtařů.

Pakleni z Hvaru

Pokud si chcete zalesněné Paklené ostrovy prohlédnout z ptačí perspektivy, vyjděte si ve městě Hvar ke Španělské pevnosti, odkud se vám na ně nabízí krásný výhled. Uvidíte spoustu útesů, ostrůvků a ostrovů povětšinou v sytě zelené barvě, kterak krásně ladí z modrou barvou čistého Jadranského moře.

Sveti Klement, největší z ostrovů

Největší ostrov se jmenuje Sveti Klement, kterému se pro své prvenství také říká Velký ostrov. Svatý Klement je jméno patrona námořníků, na jehož počest se zde poslední neděli v červenci tradičně koná hojně navštěvovaná pouť.

ČTĚTĚ:   Destinace pro všechny? Prostě Chorvatsko

Palmižana

Na ostrově najdete 3 vesnice. Jedna z nich je Palmižana a je asi nejznámější z nich. Leží u 2 zátok, z nichž v jedné je umístěn jachtařský přístav ACI Marina Palmižana. Je to právě ta zátoka, do které připlouvají výletní lodě z Hvaru na jednodenní výlety. Druhá vedlejší zátoka, Vinodradišće, je skvělá na koupání a je připravena na turisty. Najdete zde občerstvení i několik penzionů. Slunce si můžete užívat na příjemné pláži s pískem a jemnými oblázky.

Vyzkoušejte léčivé bahno

Máte-li čas a chuť prozkoumat trochu ostrov, vypravte se do další osady, která se jmenuje Vlaka. I tady najdete příjemnou zátoku vhodnou na koupání, ale co možná bude pro někoho zajímavější, je místní bahno. Je totiž léčebné a mělo by napomoci při problémech s pohybovým ústrojím. Proč to nezkusit a nevyzkoušet? Nebudete jediní, spoustu obyvatel i turistů z Hvaru sem za léčivým bahnem vyráží.

Ostrovy pro naturisty

Část pobřeží na ostrově Sveti Klement u Palmižany je věnovaná nudistům, takže pokud upřednostňujete koupání na Adama a Evu, vyrazte sem! Pro naturisty Paklené ostrovy však nabízí mnohem více! Jsou velmi vítáni také na ostrově Jerolim, kde jsou pro ně připraveny restaurace, obchody i sprchy. Totéž nabízí malý ostrůvek Marinkovac v zátoce Stipanska.

Jerolim

Ostrovy pro potápěče

Pokud se rádi potápíte, vyzkoušejte útesy Pločice, západní stěnu malého ostrova Vodnjak nebo malý ostrůvek Stambedar, který leží na úplném jihu Paklených ostrovů. Z hloubky 5 metrů až do 45 metrů zde spadá nádherná podmořská stěna, která ve svým puklinách schovává úžasný podmořský život.

Paklené ostrovy

Jak na božské ostrovy

Dostanete se sem velice jednoduše z ostrova Hvar, ze stanoviště před Arzenálem. Po celý den jezdí spoje na uvedené pláže. Pokud budete chtít, můžete si také objednat vodní taxi, které vás odveze přesně tam, kam budete sami chtít. Sehnat vodní taxi a domluvit si cenu, určitě nebude problém, čeká jich tu stále dost. A jsou to většinou rybáři, kteří si touto službou během sezóny přivydělávají. Můžete si tak být jisti, že pokud navážete dobrý vztah, ukáží vám ty nejlepší zátoky a poradí ta nejzajímavější místa.

ČTĚTĚ:   Ceny potravin v Chorvatsku

 

levné apartmány Hvar
Ubytování na Hvaru

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2017, Kategorie : Chorvatsko