Paklenica – ráj alpinistů a filmařů


ubytování Chorvatsko

Vydejte se s námi do národního parku Paklenica a vstupte do nitra nedotčené krasové přírody. Druhý nejstarší národní park v Chorvatsku vám nabídne krásné pohledy a postará se o nezapomenutelné zážitky.

Paklenica leží v té nejjižnější části pohoří Velebit, v severní Dalmácii u městečka Starigrad-Paklenica nedaleko Zadaru a je velmi dobře přístupný. A za čím sem lidé přicházejí? Jsou to dva ohromující hlubokém kaňony, Malá a Velká Paklenica.

Výzva pro horolezce, splnění snu pro filmaře

Právě zde se nachází chorvatské nejznámější alpinistické centrum. Především vysoké stěny Velké Peklenica jsou nekončící výzvou pro horolezce, kteří se sem sjíždějí z různých koutů Evropy. Pokud byste na stěně ani jednoho horolezce neviděli, jednalo by se pravděpodobně o nějaký vtip. Horolezci tu jsou totiž na denním pořádku.

Paklenica

Pokud vám budou místní scenérie něco připomínat, tak nejste sami. Tak jako alpinisté, sjíždějí se sem filmové štáby z celé Evropy zachytit úžasnou westernovou atmosféru, která v Evropě nemá obdoby. A Paklenica je také to místo, kde se točili scény ze slavného filmu Poklad na stříbrném jezeře.

Paklenica ukrývá vzácnou přírodu

V přímořské části parku pocítíte příjemné středozemské podnebí, které se však při cestě vzhůru změní v drsnější horské. Na území 95 km² se nachází kolem 70 jeskyní a cca 150 km turistických stezek, jimiž se můžete dostat až na samotné vrcholy pohoří Velebit.

Paklenica

Národní park byl vyhlášen v roce 1949 a hlavním důvodem se staly krásné lesy. Věřte, že zde můžete obdivovat až 1000 druhů a poddruhů rostlin! Mnoho z nich představují dokonce endemity, které jinde na světě nenajdete. Ze zvířat byste se tu mohli setkat s kamzíky, vlky, medvědy nebo liškami. A samozřejmě netopýry, kteří jsou hrdými obyvateli krásných jeskyň.

ČTĚTĚ:   Památečný Rab

Velika Paklenica

Působivý kaňon Velika Paklenica má délku 14 km a šířku 500-800 metrů. Protéká tudy potok, který nese stejné jméno. Pokud sem však pojedete v parném létě, je pravděpodobné, že se setkáte jen se suchým korytem. Paklenica

Vstup do tohoto dechberoucího kaňonu je vzdálený asi 2 kilometry od města Starigrad-Paklenica u obce Marasovići a nachází se zde také prostorné parkoviště. Nedaleko od vstupu budete procházet nejužší a nejpopulárnější části kaňonu. Je to soutěska nazývaná Klenac, která je zde široká pouhých 30 metrů.

Dále cesta povede podle potoka lehce vzhůru. Na jednom místě budete mít skvělou příležitost napít se z pramenu pitné vody. Nemá sice žádné speciální účinky, ale je osvěžující a naprosto čistá.

Kde se ukrýval Tito

Nedaleko odtud leží komplex štol, které na přelomu 40. a 50. let minulého století sloužily jako úkryt pro Tita. Bylo to v době, kdy se Jugoslávie nepříliš přátelila s Ruskem. Nejen, že pro svůj úkryt vybral Tito určitě strategické místo, vybral si také místo s překrásnou přírodou. To mu však pravděpodobně na rozdíl od nás, bylo v té době asi úplně jedno.

Aniča kuk a Manita peć

Celý národní park doprovází srozumitelné ukazatele. Díky nim neminete jeskyně jako je Manita peć ani působivé strmé stěny nejvyšší chorvatské skály, Aniča kuk. Rozhodně si výše zmíněnou jeskyni Manita peć nenechejte ujít! Je dlouhá 175 metrů a skládá se ze dvou síní bohatě zdobených krápníkovými útvary. Nemělo by vás odradit ani vstupné, které se do jeskyně platí zvlášť. Možná budete muset oželet jednu dvojitou zmrzlinu, zato uvidíte opravdové umění, které umí vytvořit pouze krasová příroda.

Mala Paklenica

Mala Paklenica je kaňon, který je méně navštěvovaný než jeho vyšší bratr. Je dlouhý 12 km a široký 300 až 500 metrů a skály, které tvoří kaňon, se tyčí do výšky 650 metrů. Malá Paklenica je také velmi impozantní, ale je hůře schůdná. Koryto je zavaleno velkými kameny, místy budete muset procházet vodou. Vstup se nachází u obce Seline, která je blíž k Zadaru.

ČTĚTĚ:   Stručná chorvatská historie aneb poznejte souvislosti

Paklenica

Mala i Velka Paklenica rozhodně za viděnínávštěvu stojí. Pokud jste až doposud návštěvu tohoto jedinečného národního parku odkládali, snad jsme vás přesvědčili o tom, že při příští příležitosti si ji ujít nenecháte.

 

levné apartmány Zadar
Ubytování v Zadaru

Ohodnoťte

5 Responses to Paklenica – ráj alpinistů a filmařů

 1. Petr Zupko

  Paráda,včetně horské jeskyně „manita peč“ .

 2. Jitka Vašová

  já tam byla …nádhera

 3. Jitka Dvořáková

  Kouzelný, jen trochu nožky bolely!

 4. Petr Berka

  Také jsem tam lezl po skalách, nožky nebolí,když je správné obutí.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Úno 2017, Kategorie : Chorvatsko