Písečný ostrov Susak, chorvatský ráj


ubytování Chorvatsko

Za jemným pískem a průzračnou vodou nemusíte létat do Karibiku. Stačí sednout do auta a dojet do střední Dalmácie. Nachází se tu velké množství ostrovů, z nichž jeden z nich je opravdu výjimečný. Zatímco na všech chorvatských ostrovech najdete skály, kameny nebo malé kamínky, na ostrově Susak se rozprostírá nádherná písečná pláž. Vítejte v malém chorvatském ráji.

Susak je ostrůvek západně od ostrova Mali Lošinj a víc na západ už se vlní jen širé moře a v dáli za ním leží Itálie. Susak je tak malý, že ho za chvíli projdete. Se svou rozlohou 6 km² se řadí mezi nejmenší obydlené chorvatské ostrovy.

Ostrov Susak

Budete-li ve střední Dalmácii, udělejte si výlet na Susak nebo zde pobuďte několik dní. Pokud hledáte naprostý klid, pohodovou atmosféru a úžasné koupání, sedněte na loď, která vyplouvá z Rijeky nebo z města Mali Lošinj a pojďte si užít relax a pohodu.

Město Susak – co nabízí?

Město Susak

Kromě písečných pláží, romantických zátok a čisté vody ostrov nabízí možnost procházek mezi políčky vinné révy a po starobylých úzkých uličkách města Susak. Je to jediné město na ostrově. Auto tady nepotkáte, v Susaku se chodí pěšky. Vzhledem k rozloze ostrova je to celkem rozumné řešení. Město Susak není rozlohou nijak velké a rozděluje se na 2 části. Gornje Selo s kostelem se nachází na kopci a mladší Donje Selo u moře. Najdete tu kavárny, restaurace a ubytování. Hlavně tu však najdete úžasný klid, který jen tak kdejaké město nenabízí.

Jedinečný jazyk místních obyvatel

Pokud si myslíte, že se už se svou trochou chorvatštiny jakž takž už domluvíte, dejte si pozor, abyste se nespálili. V Susaku mají místní obyvatelé opravdu krkolomné nářečí, pro cizince tím hůř. V tomto speciálním jazyku můžete vycítit francouzštinu, angličtinu i italštinu. Do toho je samozřejmě zapletená chorvatština, nebo spíše starochorvatština. Samy Chorvati tvrdí, že obyvatelé Susaku, kteří se převážně živí rybolovem nebo pracují ve vinařství, jsou „zvláštní“ lidé. Možná, že trochu jsou, ale rozhodně nejsou nepříjemní a kvůli naprosté nesrozumitelnosti jejich jazyka, se pravděpodobně stejně nikdy nedozvíte, co vám vlastně přesně řekli. Umíte-li italsky, asi zde s ní pochodíte víc než s chorvatštinou.

ČTĚTĚ:   Bibinje - severní Dalmácie

Příroda na ostrově

Ostrov Susak

Ostrov má od severu k jihu 3 km, od východu na západ 1,5 km a nejvyšším kopcem je Garba, jenž sahá do výšky 98 m. Ostrov je tvořen vápencem, na kterém leží vrstva písku. Zdejší půda je vhodná pro určité druhy vinné révy a také tuto plodinu na ostrově potkáte na každém kroku. Pořádně se nadechněte. Ve vzduchu ucítíte vonět bylinky a to hlavně oregano. Celý vzduch je jím prosycen, neboť i této rostlině se tu velice daří. Nenajdete tu ani jeden volně rostoucí strom. Roste tu tráva, křoviny a rákosy.

Ostrůvek Susak je chráněnou rezervací, a proto je zakázáno zde nocovat ve stanu nebo ve volné přírodě. Ubytování je vhodné zamluvit hodně dopředu, aby se tu pro vás vůbec ve vašem termínu nějaké našlo.

Skvělé podmínky pro potápění

Otrov Susak je jednou z nejvyhledávanějších potápěčských lokalit na Jadranu. Proslulá je především oblast u jižního pobřeží ostrova tam, kde se nachází útes Margarina. Pobřeží je zde tvořeno velkým zálivem, kde jde dno velmi rychle do hloubky. Potápěči tak nemusí do velké vzdálenosti od ostrova a podmínky jsou proto vhodné i pro začátečníky. U útesu Margarina můžete obdivovat podivuhodný a pestrý mořský svět kousek od pobřeží.

Susak_potápění

Vymoženosti moderní doby

…tady nehledejte. Kromě výše zmíněných automobilů se tu nenachází například ani bankomaty. Proto se dobře zásobte finančními prostředky, než sem vyrazíte. Budete je potřebovat, protože byste byli sami proti sobě, kdybyste neochutnali nějakou místní rybí specialitu. Nebo ochutnejte jehněčí či vepřové připravované na venkovních grilech.

Jedna vymoženost tu však je. Ale vlastně v době e-mailové komunikace, až tak moderní není. Na ostrově se nachází malá pošta, ze které můžete poslat pohled domů. Nejsme si však jistí, zda se tu prodávají pohledy. Pravděpodobně ano, ale pro jistotu se po nich zkuste před samotnou výpravou na ostrov porozhlédnout jinde.

ČTĚTĚ:   Pješčana uvala u Puly na Istrii

 

levné apartmány Mali Lošinj
Ubytování v Mali Lošinj

Písečný ostrov Susak, chorvatský ráj
2 (40%) 1 hlas[ů]

3 Responses to Písečný ostrov Susak, chorvatský ráj

 1. Danuše Zavadilová

  a treba bydleni na majaku,vite o necem takovem? Dekuji Danka

 2. Boris Debeljak

  v apartmánu 🙂 na http://www.UvCH.cz
  majaku na kterych se da ubytovat je jen cca desitka a ta cena tam je přes 30.000 na tyden pro dva

 3. Danuše Zavadilová

  dekuji za informaci,pekny den DZ

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Lis 2016, Kategorie : Chorvatsko