Po stopách Vinnetoua v národních parcích Chorvatska


ubytování Chorvatsko

„Po stopách Vinnetoua“ je název kulturně-turistické akce, která se bude konat od 16. do 24 dubna v národních parcích Paklenica, Krka a Plitvická jezera, v chráněné krajinné oblasti Přírodního parku Velebit a kaňonu řeky Zrmanja. Na těchto místech se před více než čtyřiceti lety natáčely hrané filmy o indiánském náčelníku Vinnetouovi podle předloh dobrodružných románů německého spisovatele Karla Maye. Překrásná místa, na nichž probíhalo natáčení, si dodnes zachovala svou původní podobu. To umožňuje milovníkům díla Karla Maye zažít dobrodružství a vydat se po Vinnetouových stopách.

Účastníci akce „Po stopách Vinnetoua“ pod vedením odborného průvodce navštíví místa, na nichž filmaři v období od roku 1962 do roku 1968 natočili řadu filmů o Vinnetouovi. Součástí zájezdu jsou i projekce těchto filmů, setkání s členy filmového štábu a literární večery. Návštěvníci si mohou zajezdit na koni, zastřílet z luku, pobavit se při programu ve stylu country, respektive při večeři u táborového ohně při poslechu country hudby. Během ní budou účastníci seznámeni s chorvatským kulturním dědictvím.

Vinnetou Chorvatsko

Z celkem deseti filmů, které byly podle románů Karla Maye v Chorvatsku natočeny, vznikla asi polovina v oblastech národních parků Paklenica, Krka a Plitvická jezera, v chráněné krajinné oblasti Přírodního parku Velebit a v povodí řeky Zrmanja. Během natáčení byli členové filmového štábu ubytováni ve starém motelu «Alan» v městečku Starigrad. Nyní zde stojí stejnojmenný hotel, jehož návštěvu by si Vinnetouovi fanoušci neměli nechat ujít. Hotel je plně zrenovován a nabízí kvalitní služby. V jedné části hotelového objektu si mohou návštěvníci prohlédnout výstavu rekvizit, které byly při natáčení filmů o Vinnetouovi použity.

Legendárního indiánského náčelníka ztělesnil ve filmech o Vinnetouovi herec Pierre Brice, který se v červnu roku 2007 rozhodl znovu navštívit lokalitu Rivijera Paklenica a připomenout si místa, na nichž v šedesátých letech dvacátého století ztvárnil nejdůležitější filmovou roli své herecké dráhy.

ČTĚTĚ:   Zdravotní pobyt v Chorvatsku s VZP

Starigrad, který vznikl na základech starobylého antického města Argyruntum, vyrostl v blízkosti dech beroucího kaňonu Velika Paklenica a na úpatí nejvyššího chorvatského pohoří Velebit, které bylo zařazeno do seznamu světových biosférických rezervací UNESCO. Dnes je Starigrad střediskem riviéry Paklenica, která nabízí svým hostům křišťálově čisté moře, přírodní oblázkové pláže, malebné horské vrcholky, říční peřeje, zachované stopy minulosti, dobrodružné výlety, horskou turistiku, alpinismus, rafting, jízdu na kánoích, pozorování ptáků, wellnessová střediska, jízdu vozidlem v terénu (off-road), bohaté přírodní a kulturní dědictví, ale také spoustu zábavy.

Paklenická riviéra se nachází na nejzazším severozápadním cípu Zadarského regionu. Zeměpisně patří do severní Dalmácie, rozprostírá se na dvacetikilometrovém pásu pobřeží Jadranu. Celá riviéra leží v chráněné krajinné oblasti Přírodního parku, do nějž patří pohoří Velebit společně s přilehlým pobřežím Jadranu. Kaňony Velika Paklenica a Mala Paklenica s okolními lesy se těší ještě vyššímu stupni ochrany. V roce 1949 se tato oblast stala národním parkem.

V bezprostřední blízkosti se nachází pět z osmi chorvatských národních parků: Paklenica, Kornati, Krka, Plitvická jezera (Plitvička jezera), Severní Velebit (Sjeverni Velebit) a dokonce tři chráněné krajinné oblasti Přírodních parků: Velebit, Telaščica, Vranské jezero (Vransko jezero).

Po stopách Vinnetoua v národních parcích Chorvatska
5 (100%) 1 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Dub 2011, Kategorie : Aktuality z Chorvatska, Chorvatsko, Magazín