Pojedete na Istrii ? Dálnice je hotová !


ubytování Chorvatsko

V pondělí 14. června byl otevřen další úsek dálnice o plném profilu na „Istrijského ypsilonu“. Úsekem Umag – Kanfanar, dlouhým 50 km, je tak dokončena západní část istrijské dálniční soustavy, tedy dálnice od slovinských hranic až do města Pula. Úsek Kanfanar – Pula (30 km) je v provozu již od loňského června. Dálnice o délce 80 km má nyní tyto exity: Umag (pro Umag od severu), Buje (pro Umag od jihu), Nova Vas (pro Novigrad), Višnjan (pro Poreč od severu), Baderna (pro Poreč od jihu), Medaki, Kanfanar (pro Rovinj), Vodnjan sever, Vodnjan jih a Pula.

Po právě dokončeném západním rameni ypsilonu bude následovat výstavba jeho východního ramene, tzn. z Kanfanaru až do Matulji u Rijeky. Na říjen 2011 se plánuje otevření prvního úseku Kanfanar – Rogovići u Pazinu (18 km) a v roce 2012 začnou práce na zbývajícím úseku Rogovići – Matulji. K úplnému dokončení bude třeba vybudovat druhý tubus tunelu Učka (5 070 m) a rozšířit stávající viadukty Mirna, Vala a Limska Draga. „Istrijský ypsilon“ se má stát dálniční soustavou do konce roku 2014.

Na novém úseku se zavádí placení dálničního poplatku. Za cestu osobním autem z Umagu do Puly zaplatí motorista 37 kun, z Umagu do Baderny 17 kun a z Umagu do Kanfanaru 25 kun.

Současně byla dána do provozu první část nové silnice z Puly do Pomeru, a to úsek z exitu Pula (Peličeti) na Istrijském ypsilonu ke křížení se silnicí PulaMedulin. Začátkem července má být otevřen i zbývající úsek až do Pomeru. Tato osmikilometrová komunikace zlepší přístup do nejjižnější části istrijského poloostrova – do letovisek Medulin, Premantura, Pomer a Ližnjan.

Z osobní zkušenosti pak můžeme říct, že 900 km úsek z Prahy do Medulinu (nejjižnější cíp) nám trvá po ose Praha – Jihlava – Znojmo – Vídeň – Graz – Maribor – Ljubljana – Koper – Pula – Medulin pouze 8-9 hodin.

Dálnice Istrie Chorvatsko

Dálnice Istrie Chorvatsko

V městečku Medulin doporučujeme Apartmány Coki Medulin

ČTĚTĚ:   Split – splitské festivalové léto
Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvn 2011, Kategorie : Chorvatsko