Pozvánka na historické střelecké turnaje do Rábu


ubytování Chorvatsko

Pozvánka na historické střelecké turnaje do Rábu
20.7.2009

Město Ráb na stejnojmenném ostrově se několikrát za sezónu stává cílem tisíců návštěvníků, a to pro neobyčejně barvité, přitažlivé slavnosti, spojené mj. s velkolepou podívanou – turnajem střelců z kuše. Není mnoho míst na evropském jihu, kde se tyto zajímavé rytířské hry udržely, případně kde byla jejich tradice v nové době obnovena. Právě město Ráb patří mezi těch několik málo, kde může turista opět přihlížet těmto napínavým turnajům. Jsou provázeny zvláštním ceremoniálem, jemuž bohaté nádherné kostýmy střelců i městských radních dodávají patřičný lesk a působivost.

Soupeři rábských střelců bývají střelci z partnerského města San Marino v Itálii. To spojuje s Rábem legendární postava zakladatele San Marina, kameníka – tajného křesťana Marina Bizzy, který před pronásledováním za Diokleciána opustil v malé loďce rodný Ráb a uprchl do Itálie, kde se usadil jako poustevník na hoře Monte Titano a stal se později i zakladatelem dnešní miniaturní republiky San Marino. Ta nese podle tradice právě Marinovo jméno. V nové době oživilo starou legendu navázání přátelských styků San Marina a Rábu a vzájemná účast obou při různých slavnostech a svátcích.

První slavnosti spojené se střeleckým turnajem se konají v Den města Rábu 9. května. Je to velký svátek, při němž město uděluje ocenění svým významným občanům. V rámci velkého zábavního programu se na náměstí sv. Kryštofa koná i turnaj střelců z kuše, jehož vítěz obdrží z rukou starosty města zlatý prsten.

Střelecký turnaj je i zlatým hřebem státního svátku Chorvatské republiky dne 25. června. Je opět součástí kulturního a zábavního programu. Vítěz získává pohár Turistického sdružení města Rábu.

Největší rábskou slavnost představuje tzv. Rapska fjera, která se koná ve dnech 25. až 27. července. Touto historickou slavností, která se prvně konala před 650 léty a jejíž tradice byla v nové době obnovena, žije doslova celé město. Moderní Ráb se v ty tři dny změní ve středověkém město, jeho obyvatelé v barvitým historických kostýmech předvádějí návštěvníkům, jak jejich město před staletími žilo, pracovalo, jedlo a pilo a jako se i bavilo. Téměř 500 obyvatel Rábu účinkuje jako středověcí řemeslníci, obchodníci, potulní zpěváci, muzikanti, kouzelníci, žongléři apod. Ale i jako někdejší otcové města a šlechtická společenská smetánka. V rábských uličkách se peče, smaží, nabízené pochoutky všeho druhy lákají k ochutnání, hraje tu hudba, tančí se a zpívá.

ČTĚTĚ:   10 nejkrásnějších chorvatských ostrovů

Poslední den těchto slavností se na počest patrona města při obležení Normany, sv. Kryštofa, koná se vší slávou turnaj střelců z kuše. Následující lidovou veselici pak zakončí půlnoční ohňostroj.

Střelecký turnaj se potom koná ještě 15. srpna na svátek Nanebevzetí Panny Marie (Velika Gospa), který patří všude v Chorvatsku k největším církevním svátkům. Ani na tento den není v Rábu nouze o zábavu, hudbu, zpěv a tanec.

Informace:
Turistické sdružení města Rábu (Turistička zajednica grada Raba): www.tzg-rab.hr

Ohodnoťte

Komentáře nejsou povoleny.


publikováno: Čvc 2009, Kategorie : Aktuality z Chorvatska