Doporučujeme nádherný ostrov Brač


ubytování Chorvatsko

Slunce svítí, modrá obloha nad námi, ve vzduchu je cítit už téměř letní nálada. Také to tak máte? Už jen chybí to šplouchání moře, krásná pláž, příjemný vánek a vychlazený drink v ruce. Napadá nás mnoho míst, kde to můžete zažít a jedním z nich je nádherný chorvatský ostrov Brač. Pokud jste ještě neměli tu čest ho navštívit, jsme tu my, abychom vám tuto perlu na Jadranu trošku představili.

Brač je největší ostrov Dalmácie a turistům nabízí kouzelnou přírodu, skvělé pláže i zajímavé historické památky. Na Brači se rozhodně nudit nebudete.

Na ostrov se dostanete velmi jednoduše. Trajekt pluje z města Split do ostrovního města Supetar v pravidelných intervalech.

Ze severu rovnou na jih na exkluzivní pláž

Zlatni rat

Ze Supetaru si to většina turistů namíří rovnou na jih do příjemného letoviska Bol. Nedaleko odtud totiž leží jedna z nejluxusnějších pláží celého Chorvatska – Zlatni Rat neboli česky Zlatý roh. Tento název dostala podle svého tvaru, najdete ji na dlouhém výběžku do moře. Pláž měří více než 630 metrů. Je tvořena malými oblázky a vstup do moře je poměrně prudký. A právě tato pláž je naším prvním tipem, který nesmí nikdo, kdo na ostrov zavítá, vynechat!

Od moře na kopec za krásnými výhledy

Severně od této nádherné pláže leží Vidova Gora, největší hora na ostrově Brač. Výšlap na ní stojí rozhodně za to, neboť vám poskytne překrásný výhled na Zlatni Rat, Bol, ale i na jiné ostrovy, jako je třeba Korčula, Vis, Hvar, Mljet nebo Lastovo.

Na horu se dostanete pěšky po turistické stezce, která začíná přímo v Bolu. Připravte se však na výšlap, budete muset překonat výškový rozdíl 780 metrů. Nelíbí se vám to? Můžete jet i autem! Pojedete z obce Nerežišće do obce Pražnica a dál na vrchol, kterému dominuje 12 metrů vysoký kříž z vápence a telekomunikační věž.

ČTĚTĚ:   Grabovac u Plitvických jezer

A když už budete na této hoře, musíte se podívat do nedaleké Dračí jeskyně (Zmajeva špilja). Najdete ji poblíž obce Murvice u Bolu a své jméno získala podle draka, který je v ní vytesán do kamene. Za pozornost tady stojí ještě jedno místo – klášter Blaca. Leží ve strmém kaňonu na úpatí skály. Pochází z roku 1551 a dnes je v něm uschováno 12 000 starých knih, mapy, etnografické předměty, teleskop a jiné zajímavosti.

Do vnitrozemí za luxusním elixírem

Nečekejte žádné čáry! Každý přece ví, že jeden z elixírů zdraví i mládí je kvalitní olivový olej, který má své místo nejen v kuchyni, ale také třeba v kosmetice.

Vydáte-li se z Bolu na sever, dojedete brzy do malé vnitrozemské obce Škrip, nejstarší vesnice na ostrově. Právě tady bylo postaveno unikátní Muzeum olivového oleje. Doporučujeme si tu udělat malou zastávku a poznat tajemství tradiční výroby olivového oleje na ostrově Brač.

Můžete si prohlédnout unikátní výstavu v muzeu, která zahrnuje originální olejový mlýn, olivový lis, vřeteno pro utahování lisovacího šroubu, pytle, krb pro ohřívání vody a všechny tradičně používané nástroje pro dopravu, produkci a uskladňování oleje. Je zde také možnost ochutnávky toho nejlepšího a oceňovaného olivového oleje a samozřejmě si ho zde můžete i koupit a odvézt domů.

Ostrov je krásný celý a doufáme, že jsme vás nalákali a jednoho dne, třeba možná právě letos, si sem uděláte cestu. Za návštěvu stojí i jiné menší obce a přístavní městečka, jako třeba výše zmínění Supetar s bohatou historií nebo Nerežišća, který kdysi bývala hlavním městem ostrova.

 

levné apartmány Brač
Ubytování v Brač

One Response to Doporučujeme nádherný ostrov Brač

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Kvě 2018, Kategorie : Chorvatsko, Jižní Dalmácie - Split