Národní park Mljet je nejstarším národním parkem na Jadranu. Park se v Chorvatsku rozkládá na pěti tisících třech stech sedmdesáti pěti hektarech povrchu ostrova a přilehlého moře. Zabírá třetinu ostrova, jeho severozápadní část. Tato oblast se stala národním parkem v listopadu 1960 a přilehlé moře bylo zahrnuto do národního parku v roce 1997. Status národního parku získal Mljet díky svému mimořádnému kulturně-historickému dědictví, které sahá do dob, kdy zde žily ilyrské kmeny. Později byl ostrov pod nadvládou Římanů a Dubrovnické republiky.
Hlavním důvodem pro ochranu této oblasti byla především zdejší „sladko-slaná jezera“, bujné rostlinstvo a jedinečný panoramatický vzhled členitého pobřeží, mořských útesů, skalních stěn a četných ostrůvků. Ostrovní kopce jsou porostlé trvale zelenými rostlinami. Tyčí se nad mořskou hladinou a zakrývají pohled na četná krasové pole a prastaré kamenné osady. Systém slaných jezer na ostrově Mljet je jedinečným geologickým a oceánografickým jevem v krasové půdě. Je významný nejen v chorvatském, nýbrž i ve světovém měřítku. Jezera „Veliko jezero“ a „Malo jezero“ svou krásou, ale také svými četnými doposud neobjevenými tajemstvími lákají již po desetiletí přírodovědce i jiné zvídavé návštěvníky, zvláště turisty, kteří mají rádi nedotčenou přírodu.
Úžinou Soline vtéká do nitra ostrova mořská voda a vytváří „Veliko jezero“. Potom protéká ještě užším průlivem do dalšího jezera („Malo jezero“). Přestože je v nich mořská voda, vzhledem připomínají jezera a místí obyvatelé je proto tak pojmenovali. Národní park Mljet je zvláštní také tím, že je skoro z devadesáti procent své rozlohy zalesněn, pročež bývá nazýván „zeleným ostrovem“. Les alpských borovic kolem mljetských jezer je považován za nejzachovalejší a nejhezčí svého druhu ve Středomoří. Uprostřed většího jezera se nachází další přírodovědná, kulturně-historická a turistická atrakce – malebný ostrůvek „Sveta Marija“ s kostelem a benediktýnským klášterem z 12. století. Ostrůvek se díky svému malebnému vzhledu, kulturní a duchovní hodnotě stal symbolem ostrova i celého národního parku.
Zdejší obyvatelé i dnes znají starobylý název ostrova „Melita“. Tak se jmenoval i hotel s restaurací, který byl donedávna provozován ve staré klášterní budově. V moři kolem ostrova Mljet lze spatřit středomořské tuleně, kteří si zdejší oblast oblíbili. Slavný francouzský oceánograf Jacques Cousteau, který se zde potápěl před čtyřiceti lety, prohlásil, že se jedná o jedno z nejčistších podmoří na světě.
Do Národního parku Mljet se lze přepravit lodní linkou z Dubrovníku nebo jednou z četných turistických lodí, které sem míří z Korčuly, Hvaru či Splitu. Lodě většinou přistávají v přístavech Polače a Sobra. Z osad Polače a Pomena vedou k jezerům stezky pro pěší.
zdroj: croatia.hr
publikováno: Dub 2012, Kategorie : Chorvatsko