Prezidentské volby v Chorvatsku


ubytování Chorvatsko

V Chorvatsku se 27.12. koná první kolo prezidentských voleb. Volební místnosti se otevřely v 7:00 a uzavřeny mají být v 19:00. Z hlasování má vzejít hlava státu, která zemi symbolicky přivede do Evropské unie. O prezidentský úřad v Chorvatsku se uchází 12 kandidátů, největší šance se dávají sociálnímu demokratu Ivo Josipovičovi. Očekává se však, že rozhodnout bude muset až druhé kolo voleb, plánované na 10. ledna 2010.

Přispět k rozhodnutí svým hlasem má v celkem 6866 volebních místnostech asi 4,5 milionu oprávněných voličů. Do voleb se mohou zapojit také Chorvaté žijící v zahraničí, kteří mohli odevzdávat hlasy již od sobotního rána. Nejvíce jich v Evropě žije v Rakousku a Německu.

Chorvatské soukromé televize RTL a Nova TV zveřejní své odhady výsledků podle průzkumu při odchodu z volebních místností ihned po ukončení voleb v 19:00. Oficiální předběžný výsledek má volební komise zveřejnit kolem půlnoci.

Současný prezident, čtyřiasedmdesátiletý Stjepan Mesić, patří k nejpopulárnějším politikům v zemi. Po dvou volebních mandátech ale již nemůže znovu kandidovat, nedovoluje to ústava.

O druhé místo, které je vstupenkou do pravděpodobného druhého kola, se podle průzkumů utkají primátor Záhřebu Milan Bandić a předseda Chorvatské obchodní komory Nadan Vidošević. Oba do voleb jdou jako nezávislí.

Zdroj: ČTK www.ctk.cz

Ohodnoťte
ČTĚTĚ:   Co chystá nového pro sezónu 2009 kvarnerská oblast?

One Response to Prezidentské volby v Chorvatsku

  1. Pingback: Prezidentské volby v Chorvatsku | Cestovní kanceláře Chorvatsko


publikováno: Pro 2009, Kategorie : Aktuality z Chorvatska