Pulská Arena: gigantické a zázračné veledílo


ubytování Chorvatsko

Jak se tak honosný a 6. největší římský amfiteátr vzal zrovna na Istrijském poloostrově? Pula byla už ve středověku považovaná za nejlepší přírodní přístav na Jadranu. Římané, kteří toto území kolonizovali, si proto dali na tomto městě obzvlášť záležet a vybudovali z něj vysoce reprezentační římské město, které v 1. století n. l. získalo status kolonie. Proto zde najdete tolik římských památek včetně velkolepého amfiteátru.

Pula tedy za vlády Římanů získala opevnění a významné budovy, mezi které patřily chrámy, triumfální oblouky, divadla a amfiteátr. Římský amfiteátr v Pule byl vybudován na přelomu letopočtu za císaře Augusta, ale jeho původní podoba byla jiná a amfiteátr byl mnohem menší. Svou současnou podobu získal v 70. letech 1. století n. l. a může za to žena. Tvrdí se, že tehdejší císař Vespaziánus měl milenku Caenidu, pulskou rodačku, jejíž zbožné přání bylo rozšířit amfiteátr. Císař jí toto přání splnil.

Čím vás Arena může překvapit

Amfiteátr v Pule je nazýván Arena a jedná se o největší a nejzachovalejší památku na římskou historii v Chorvatsku. Také se řadí mezi šest nejzachovalejších a největších římských amfiteátrů na světě, na kterém jich najdete celkem na 200. Arena má 2 poschodí a arkády se 72 oblouky. V horním patře můžete napočítat 64 oken. Celý elipsový půdorys má rozměry cca 133 x 105 metrů a je vysoký necelých 33 metrů.

Pulská Arena

Pulská aréna se může pyšnit 4 hranolovými věžemi, které ukrývaly dřevěné schody, jimiž se chodilo do horního patra. V jedné z věží byla zásobárna vody k napájení vodotrysků. Vchod byl umístěn směrem k jihu a kromě tohoto hlavního měl ještě dalších 14 vchodů.

Na stavbu tohoto veledíla byl použit vápenec, který Římané získávali v nedalekých lomech a dopravovali je na své místo pomocí lodí. Existuje však jedna legenda, která praví, že amfiteátr, který byl tehdy nazýván Divicgrad (Hrad obrů) postavili obři, kteří přinášeli ohromné kameny z míst po celé Istrii. Jednoho dne je naskládali na sebe a vytvořili obrovské dílo v podobě amfiteátru.

ČTĚTĚ:   Novinka! Exkurze ze Splitu na ostrov Vis a Biševo.

Pulská Arena

Zákulisí gladiátorských her

Za své slavné éry mohlo Arenu navštívit až 23 000 diváků. A na co se sem chodili dívat? Na krvavé zápasy, které v době římské říše byly velmi populární.

Zápasiště uprostřed Areny mělo rozměr cca 68 x 42 metrů a pod tímto zápasištěm se ukrývaly prostory, kde se organizovaly hry. Také jste tu mohli najít klece s divokými zvířaty určenými k boji v aréně a prostory, kde byla uložena těla mrtvých gladiátorů a bojovníků se zvířaty.

Gladiátoři byli většinou zločinci, kteří byli odsouzeni k smrti, nebo to mohli být také váleční zajatci, jež se používali jako živé návnady pro pobavení publika. O život zde přišlo mnoho křesťanů a tradice praví, že zde byl umučen v roce 290 svatý German, patron Puly.

Zápasníci bydleli v budově naproti amfiteátru a když přišla jejich chvíle, vstupovali do jeho podzemní části, odkud jejich kroky směřovali na popraviště – zápasiště. Pokud byl přítomen císař, dostalo se mu tradičního pozdravu „Morituri te salutant“, neboli „Na smrt jdoucí tě zdraví“. Podlaha zápasiště byla vyrobená ze dřeva a na něm byla položena vrstva písku, do kterého se vsakovala krev prolitá při zápase.

Pulská Arena

Co bylo s Arénou dál?

V roce 404 byly gladiátorské hry zakázány a v Areně se nějakou dobu konaly rytířské zápasy. Potom získala novou funkci, avšak už ne tak zajímavou. Byla využívána pro trh s dobytkem a postupně docházelo k jejímu rozebírání. Materiál z amfiteátru se používal k další výstavbě města a možná by došlo k jeho celému zboření, nebýt římského senátora Gabriele Emo. Ten zničení zabránil po tom, co se benátský senát v roce 1583 rozhodl amfiteátr zbourat kvůli stavebnímu materiálu, který chtěli převést do Benátek a využít ho tam na výstavbu paláců a domů.

Znovu měl být amfiteátr rozebrán v 17. století, opět kvůli materiálu, tentokrát na výstavbu nové pevnosti “Kaštel“ v centru Puly. Amfiteátr unikl zániku jen o chlup díky staviteli Antoine De Ville.

ČTĚTĚ:   Kde si v Chorvatsku přijdou na své cyklisté?

Kámen z Arény byl naposled použit v roce 1709 na stavbu zvonice pulské katedrály. Od té doby probíhají jeho obnovy. V roce 1932 došlo k výrazné obnově a v roce 1980 k další, která však nebyla odborná, a proto prozatím není amfiteátr zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Pulská Aréna

Současné využití Areny

V současné době můžete v podzemních místnostech navštívit výstavu „Vinohradnictví a pěstování oliv v Istrii v antice“. Tato výstava nese odkaz na římskou říši, neboť právě těmto činnostem se Římané hojně věnovali. Můžete zde vidět starodávné lisy a mlýny na olivy a jiné vymoženosti té doby.

Každoročně se v Areně koná různé kulturní festivaly, z nichž je nejznámější operní a filmový festival, jemuž působivé okolí dodává neuvěřitelně působivou atmosféru. Je to též místem, kde můžete každoročně slyšet hlasy světoznámých zpěváků. Vystupoval zde mimo jiné Luciano Pavarotti. Andrea Bocelli, Elton John, Eros Ramozotti, Anastasia, Sting a mnozí další.

Od roku 2008 probíhá současná rekonstrukce, která má prý trvat dvacet let. V roce 2028 bychom se tedy mohli dočkat znovuzrození tohoto obrovského a úžasného díla.

 

levné apartmány Pula
Ubytování v Pule

Pulská Arena: gigantické a zázračné veledílo
4.3 (86.67%) 6 hlas[ů]

10 Responses to Pulská Arena: gigantické a zázračné veledílo

 1. Petr Vavřinka

  Krásné místo a ještě hezčí večer nasvícené a ohňostroj zevnitř kolosea

 2. Markéta Aakopecka

  Krasa. Kdyz jsme tam stali,bylo vedro k padnuti. Priste musime lepe planovat. Podzim..nebo jaro.

 3. Milada Kaucká

  Je tam opravdu nadherne

 4. Rene Sipek

  Mohu doporučit, je to nádhera a s miláček po boku to bylo ještě úchvatnější.

 5. Ilona Klodnerová

  Krásné byli jsme tam 🙂

 6. Marta Janouschova

  krásné a vznešené a něco užastného co dokazali postavit v té době…

 7. Tereza Divišová

  je to tam nádherné, všem doporučuji navštívit Pulu <3

 8. Miluše Knoblochová

  Ano Pula je moc hezka, byla jsem tam.

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Říj 2016, Kategorie : Chorvatsko