Rijeka – živé město na Jadranu


ubytování Chorvatsko

Letní dovolenou plnou zábavy vám může přinést chorvatské město Rijeka. Otevřené bary do ranních hodin, příjemné koupání, rušný život v ulicích, galerie i muzea, to vše najdete ve třetím největším městě Chorvatska.

Rijeka představuje strategický dopravní uzel, odkud vyplouvají lodě a trajekty na některé chorvatské ostrovy. Je sídlem univerzity i jiných důležitých škol a centrem kraje Primorje – Gorski Kotar. Kvůli své velikosti to není možná tak malebné město, jako jsou jiná menší chorvatská letoviska, má však toho hodně co nabídnout a pobyt tady přinese krásné zážitky především mladým lidem, kteří se chtějí bavit

Rozhodně však neodrazujeme starší turisty nebo rodiny s dětmi! Rijeka má překrásné historické centrum, není to z ní nedaleko k velice pěkným plážím a spoustu zábavy, hlavně v době různých slavností, si tu užije opravdu každý. Rijeka je také skvělé místo v případě, že svou dovolenou budete trávit někde v jejím okolí. Bude tak skvělou příležitostí na jednodenní výlet.

Historické pozůstatky

V okolí Rijeky můžete spatřit zbytky hradeb, které sloužily jako ochrana proti vniknutí barbarů do města a byly také součástí vojenské hranice. Na tyto hradby navazují hradby městské, jejichž zbytky si můžete prohlédnout u Titova náměstí, kde stojí také slavný římský oblouk.

Rijeka_Korzo

Ve staré části města najdete Trg Republike Hrvatske, od kterého vede promenáda Korzo. Tady nejezdí žádná auta a najdete tu hlavní obchody, kavárny a místa s živým nočním životem. Korzu dominuje Městská věž, která nese barokní prvky. Jejím průchodem vejdete do působivého Starého města. Nedaleko odsud, v ulici Žrtava fašizma zajděte do Historického a námořnického muzea, kde jsou umístěny portréty, dobové zbraně nebo třeba oděvy, které jste dříve mohli potkávat na chorvatských ulicích. Muzeum se nachází v krásných prostorech Místodržitelského paláce.

ČTĚTĚ:   Rogoznica - střední Dalmácie

Krásná vyhlídka z kopec Trsat

Od Trgu Republike Hrvatske vede na horu do kopce schodiště Petra Kružiće, velitele pirátů. Celkem můžete npočítat 370 schodů, které a pochází z roku 1531. Vydáte-li se po nich, dojdete na kopec Trsat, kde kdysi stával středověký hrad. V první polovině 19. století byl přestavěn do novogotického slohu a v současné době se využívá pro různé kulturní akce.

V blízkosti se také nachází významné poutní místo – kostel Panny Marie Loretánské, kam každoročně 15. srpna míří křesťané v rámci tradiční poutě. Výšlapu na kopec určitě nebudete litovat ani vy, už kvůli tomu krásnému rozhledu do okolí.

Rijeka

Koupání a moře v okolí Rijeky

Rijeka není hlavním cílem turistů mířících do Chorvatska a mnozí zde tráví jen dobu nutnou pro nalodění na trajekt nebo tudy projíždí. Možná právě díky tomu tady nepanuje turistický humbuk jako v jiných letoviskách.

Návštěvníci si zde mohou vychutnat pravou chorvatskou atmosféru a k tomu patří i koupání. Do Rijeky se hodně jezdí za windsurfingem, ale na své si přijdou i milovníci pláží a plavání. 13 kilometrů severozápadně od města leží Preluk, kde najdete moc pěknou pláž. Jiné pláže jsou například v oblasti Kostanj jihovýchodně od Rijeky. Modrou vlajkou se pyšní pláž Ploče u blízkého plaveckého stadionu Kantrida.

Zábava a kultura

V Rijece, jak už jsme zmínili, se nudit nebudete. Přes den můžete procházet upravené ulice v centru, posedět u kávy na příjemné zahrádce, navštívit trh, galerie a muzea. S přicházejícím večerem začínají ožívat bary, kluby a diskotéky a restaurace na svých zahrádkách začnou uspokojovat všechny návštěvníky toužící po luxusní večeři.

V průběhu roku Rijeka svým obyvatelům a turistům přináší různé venkovní kulturní akce, z nichž ta nejznámější probíhá právě teď. Rijecký festival představuje největší karnevalovou slavnost v celém Chorvatsku. Veselé průvody, zábavná divadla, hudba a nejrůznější představení zaplaví ulice, kterými se nese smích a veselí.

ČTĚTĚ:   Kampor na ostrově Rab

Rijeka

Na konci června zde probíhá hudební festival Melodie Istrie a Kvarneru s folklórní místní hudbou.

Černý mouřenín

Až se budete procházet ulicemi Rijeky, možná si všimnete jisté podezřelé věci. Z různých výkladních skříní a jiných koutů na vás bude vykukovat černá figurka s bílým turbanem. Právě jste se setkali se slavným mouřenínem, neboli chorvatsky „morčićem“. Tato figurka je symbolem Rijeky a v současné době také maskotem slavného rijeckého festivalu. Na světě je již přes 400 let a nyní je známá po celé Evropě.

Pokud se vám mouřenín zalíbí, nemusíte se s ním loučit. Můžete si ho z dovolené přivést s sebou v podobě šperku nebo samostatné figurky, která vám bude zdobit interiér a připomínat krásnou dovolenou v zábavném přístavu Rijeka.


levné apartmány Rijeka
Ubytování v Rijece

Ohodnoťte

2 Responses to Rijeka – živé město na Jadranu

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Úno 2017, Kategorie : Chorvatsko