Skradin: nejoblíbenější destinace Billa Gatese


ubytování Chorvatsko

Přestože drtivá většina turistů míří do Chorvatska na pobřeží, my vám tentokrát přinášíme tip na nádherné město, které přímo na pobřeží Jadranského moře nenajdete.

Skradin leží asi 100 km od Splitu a 15 km od Šibeniku a jedná se o jedno ze vstupních míst do národního parku Krka. Je to okouzlující středomořské město s úzkými dlážděnými uličkami a bohatou historií. Obklopuje ho ohromující scenérie, nabízí se tu luxusní kuchyně a ochutnávka místních vynikajících vín. Skradine je právem považován za jeden z malých skvostů Chorvatska.

Jedno z nejstarších chorvatských měst

Okolí města bylo osídleno v době neolitu, nejstarší osada pochází z roku 3500 před naším letopočtem. První zmínky o městě Skradin se datují do roku 33 před naším letopočtem a městečko se tak řadí mezi nejstarší města v Chorvatsku. Původně se jmenovalo Scradona, ale potom, co bylo za vlády Římanů rozkradeno a zničeno, ho Chorvati přestavěli a nazvali Skradin.

Celé jádro města představuje chráněnou kulturní památku, najdete tu domy z 18. a 19. století, které jsou štukované, což bylo typické pro Benátky a oblasti pod jejím vlivem.

Oblíbená destinace Billa Gatese

Skradin je kouzelné město, jehož přístav je považován za jeden z nejkrásnějších v celém Chorvatsku. Dokonce slavný miliardář Bill Gates označil v magazínu Forbes právě toto místo jako jeho nejoblíbenější místo na dovolenou.

Jedním z přírodních kleotů Chorvatska je národní park Krka. Z obce Stradinska se sem dostanete lodí jedna dvě. Ta vás zaveze až po ten největší vodopád na řece, který nese jméno Skradinski buk. Přestože Skradin neleží přímo u moře, nabízí se tu úžasné koupání v koupališti řeky Krka nebo na pláži, kde se řeka setkává s mořem.

Skradin

Významné památky Skradinu a vynikající vína

Mezi významné památky Skradinu patří kostel Panny Marie v barokním stylu. Pochází z 18. století a stojí na místě původní staré katedrály, která byla zničena Turky. V kostele se nachází velmi cenný hudební nástroj: varhany z 18. století, které jsou součástí národního kulturního děditství.

ČTĚTĚ:   Do Chorvatska na podzim? Přinášíme důvody, proč ano!

Nejznámějším symbolem Skradinu jeou hodiny na věži z roku 1872. Věž však nestojí u kostela, jak bývalo zvykem, ale na nejbližší skále, prý kvůli své hmotnosti. Za návštěvu stojí také městské muzeum, které je bohaté na sbírky předmětů z prehistorického období, období starověku až do pozdního středověku.

Dokážete-li ocenit kvalitní víno, jste na správném místě! Jedno z předních chorvatských vinařství najdete právě ve Skradinu. Jeho název je Bibich Winery. Můžete si tu objednat ochutnávky vynikajících vín nebo posedět v přilehlé restauraci.

Vydejte se na výlet!

Pouhých 15 kilometrů od Skradinu směrem na Bribir vede cesta, která se vine do kopce. Najdete tam okouzlující místo Bribirska Glavica plné starých staveb, které je často přezdíváno Chorvatská Trója. Nejvíce živo tu bylo ve 13. a 14. století, kdy členové rodiny Šubićů postavili na kopci Bribir velký palác a vládli odtud okolnímu území, dohlédli na silnice a moře.

Nedaleko stojí středověká pevnost Turína, která byla postavena v době vlády chorvatského guvernéra Pavaa Šubice (1273-1312) na místě starobylého města. Můžete se projít na kopec a vychutnat si nádherné výhledy.

Vypravit se můžete také na pevnost Rog, kterou najdete na pravém břehu řeky Krky nedaleko města Skradin. Půjdete asi 10 minut do konce a jste tam.

Co jste možná nevěděli

Ve Skradinu byla vybudovaná první vodní elektrárna v Evropě! Byla otevřená v roce1895 současně s proslulou vodní elektrárnou Tesla na Niagarských vodopádech.

Nejhezčí výhledy na Skradin

Nejkrásnější pohled na Skradin budete mít z mostu na dálnici (A1 směr Split) a Belvederu Krka. Právě kvůli úžasnému výhledu byl tento Belveder nominován na cenu Zlatý květ Evropy.

levné apartmány Chorvatsko
Levné ubytování v Chorvatsku

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Čvc 2018, Kategorie : Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar