Slavnosti Diokleciána ve Splitu


ubytování Chorvatsko

Na čtyři dny se město Split vrátí do své antické minulosti a všem hostům barvitě předvede sedmáct století starou historii. Organizátoři vykouzlí atmosféru císařské doby, dokonce i splitští občané budou oblečeni do tunik a tóg s olivovými věnci na hlavách. První den slavností, v pátek, vyrazí průvod legionářů a kočárů v čele s císařem a jeho suitou z nábřeží (Riva) ulicemi města na slavnostně vyzdobený peristyl (Peristil) , kde ho uvítá početný dav římského lidu. Zde se bude konat slavnostní zahájení, Dioklecián pak pozdraví občany, zazní fanfáry a město pohltí tóny římské hudby. Poté bude následovat bohatý program slavností, včetně bitvy dalmatských pirátů s legionáři, římské kopané, divadelních představení, tanečních vystoupení, koncertů, vystoupení pouličních umělců i programů pro děti – vše samozřejmě v duchu antiky. Nebude chybět ani gastronomická nabídka starého Říma, např. gastronomické slavnosti „Co jedli první Spliťané“ (Što su jeli prvi Splićani) a „Římská kuchyně z doby císaře Diokleciána“ (Rimska kuhinja z doba cara Dioklecijana).
Diokleciánův palác

Je jen málo měst na světě, která by byla tak úzce spojena s jednou osobností, jako je právě Split s postavou římského císaře Diokleciána, který se narodil v Salonách (dnešním Solinu u Splitu), hlavním městě římské provincie Dalmácie. Diokleciánův palác jako nejvýznamnější památka Splitu se může pochlubit zápisem do seznamu světového kulturního dědictví organizace UNESCO.
Není proto divu, že si obyvatelé Splitu stále připomínají tuto pro ně tak významnou historickou osobnost, mimo jiné i formou slavností, nazývaných „Dny Diokleciána“ (Dani Dioklecijana), které se letos konají od 19. do 22. srpna v celém starém městě – na nábřeží, na jeho náměstích a ulicích.
Ubytování ve Splitu a okolí

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2011, Kategorie : Aktuality z Chorvatska