Slovinci opět blokují vstup Chorvatska do EU


ubytování Chorvatsko

Slovinsko opět blokuje rozhovory o vstupu Chorvatska do Evropské unie. Informuje o tom týdeník European Voice. Lublaň jednání blokovala i v uplynulých měsících kvůli hraničním sporům, které se však před nedávnem podařilo vyřešit. EU tak chtěla v pondělí 21. prosince s Chorvatskem otevřít další tři vyjednávací kapitoly (životní prostředí, rybářství, zahraniční a bezpečnostní politika), Slovinci však vyjádřili své výhrady a celý proces přistoupení Chorvatska se tak znovu zdrží.

Diplomaté původně odhadovali, že by Chorvatsko mohlo do unie vstoupit již v roce 2010 a ještě letos připadal v úvahu rok 2011, který se ovšem díky dalšímu zdržení zdá nereálný. Chorvaté by se tak 28. členským státem EU mohli stát v roce 2012, ale není vyloučeno, že až v roce 2013. „Tři nové kapitoly se v současnosti řeší a měly by být připraveny (k jednání) začátkem roku 2010,“ řekla týdeníku mluvčí slovinské vlády.

Chorvaty vývoj značně rozladil. Jejich parlament totiž už ratifikoval arbitrážní dohodu se Slovinskem, která má urovnat téměř 20 let trvající spor mezi oběma státy o volný přístup Slovinska do mezinárodních vod. Problém by nyní měla vyřešit mezinárodní arbitráž.

Ohodnoťte
ČTĚTĚ:   Romantika na Valentýna? Do Dubrovníku!

Komentáře nejsou povoleny.


publikováno: Pro 2009, Kategorie : Aktuality z Chorvatska