Split – objevte krásy historického města


ubytování Chorvatsko

Přestože do Chorvatska jezdíme hlavně kvůli krásnému moři a přírodě, byla by chyba vyhnout se městům. Ta nám mohou nabídnout zábavný noční život, možnosti kulturního obohacení a především historické a architektonické památky. Jedním z takových měst je přístavní město Split, které leží na Splitském poloostrově a dominuje mu zalesněný vrch Marjan.

Split leží v Jižní Dalmácii a je to největší město na Jadranském pobřeží. Zároveň představuje ekonomické, dopravní, vzdělávací a kulturní centrum Dalmácie. Tak proč si ho neprohlédnout z blízka?

Split má necelých 200 000 obyvatel, s místy ve vnitrozemí ho spojuje železnice a dostanete se odtud na kouzelné chorvatské ostrovy. Přístav s trajekty se jmenuje Gradska Luka a je zde i mezinárodní námořní hraniční přechod a celnice. Až vás tedy město přestane bavit, není nic jednoduššího, než se nechat přímo odsud odvést za romantikou ostrovů.

My zatím však na trajekt nenasedáme, ale podíváme se, proč si v rámci dovolené naplánovat několik dní ve Splitu.

Split

Bohatá historie města

Split má bohatou historii, na kterou zde zůstaly památky v podobě mnoha překrásných staveb. Město je neodmyslitelně spjato s císařem Diokleciánem, který si ho vybral jako svou rezidenci. Jeho palác, který můžeme obdivovat dodnes, sloužil jako útočiště římských císařů, kteří byly sesazeni.

Diokleciánův palác

Vyhneme se složitým historickým datům a prohlédneme si tento architektonický skvost a dominantu města z přelomu 3. a 4. století z pohledu architektury.

Diokleciánův palác_Split

Opevnění paláce a hlavní 3 brány jsou doposud zachovalé. Čtvrtá brána vedla směrem k moři a již na místě nestojí. Co však rozhodně stojí za pozornost, jsou sklepní prostory paláce. Jsou dokonalou ukázkou architektonického řešení celé stavby a patří mezi nejkrásnější dochované části paláce. Krypta mauzolea, dnes známá pod názvem kaple sv. Lucie, je veřejnosti také přístupná a zajímavostí je, že byla dříve užívaná jako ubytování pro otroky, kteří pracovali na výstavbě paláce.

ČTĚTĚ:   Do Chorvatska i v zimě - objevte krásy Dubrovníku

Překrásné vnitřní nádvoří, římský peristyl, se sloupovým ochozem, je zakončený místem., kde kdysi stával Diokleciánův trůn. Za pozornost stojí Jupiterův chrám i zvonice katedrály, která nabízí překrásný výhled. Gotický palác Papalič je nyní městské muzeum.

Další zajímavé památky města

Split není jen Diokleciánův palác. Nejen ten, ale i celé město je zahrnuto na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Split

V 16. stol.se město stalo centrem chorvatské kultury. Narodil se zde Marko Marulić, nevýznamnější chorvatský představitel humanismu a autor první tištěné knihy v chorvatštině. Má svou sochu na náměstí Bratří Radićů.

Překrásné ulice města vás zavedou také k několika kostelům. Je to například kostel sv. Františka a františkánský klášter s náhrobky významných osobností chorvatské historie nebo kostel svaté Trojice z 8. až 9. století. Chcete-li se pokochat opravdu úžasným výhledem, vydejte se na vrch Marjan, kde se nachází příjemný lesopark, malé zoo a zajímavá čtvrť Veli Varoš.

Fotbalový stadion Poljud – kulturní památka Chorvatska

Ve čtvrti Poljud se kromě dalšího dochovaného františkánského kostela nachází i fotbalový stadion Poljud. Jedná se o známý stadion slavného fotbalového klubu Hajduk Split. Stadion byl v roce 2015 prohlášen kulturní chorvatskou památkou. Je nazýván „poljudská kráska“ a je to jedna z nejpovedenějších moderních staveb v celé zemi. Byl postaven v roce 1979 podle architekta Borise Magaše. Má kruhový tvar a tvoří otevřenou lasturu. Na nich jsou umístěny tribuny, které podpírají betonová žebra. Střešní konstrukce má rozpětí 206 metrů a je tak největší svého druhu na světě. Kapacita je necelých 35 000 míst.

Poljud stadion

Muzea a galerie ve Splitu

Snad na každém kroku tohoto okouzlujícího města najdete stopu po kultuře a umění. Můžete navštívit Archeologické muzeum, Muzeum historického námořnictví, Přírodovědecké muzeum, Muzeum města Splitu, Uměleckou galerii, Národní divadlo nebo Loutkové divadlo a mnoho dalších zajímavých kulturních institucí.

ČTĚTĚ:   Lopar na ostrově Rab

Kulturní akce konané ve Splitu

Bylo by to divné, kdyby se v takovém kulturním a historickém městě neodehrávaly každoroční umělecké akce. Od poloviny července do poloviny srpna zde probíhá festival Splitské léto plné koncertů, divadelních i operních představení v sálech a pod širým nebem. Každoročně v dubnu zde probíhá literární festival Marulićovi dny.

Pláže v okolí Splitu

Abychom se zaměřili také na něco, co zajímá v Chorvatsku každého, podíváme se na místní pláže. Nejnavštěvovanější a nejoblíbenější pláží ve Splitu je pláž Bačvice, která je kousek od centra. Nádherná je také pláž Kašjuni, kterou najdete na nejvzdálenějším výběžku poloostrova Marjan. Má něco přes kilometr, a tak si tu své místečko najde každý.

Kašjuni_Split

A pokud by už toho města na vás bylo moc, sedněte na trajekt a vyplujte třeba na ostrov Brač nebo Hvar.

 

levné apartmány Split
Ubytování ve Splitu

Split – objevte krásy historického města
5 (100%) 1 hlas[ů]

14 Responses to Split – objevte krásy historického města

 1. Sarka Pokorna

  moc se mi tam líbilo

 2. Pavel Zima

  Milujeme Split.

 3. Jarmila Šťastná

  hoci som tam bola dávno, áno, je prekrásny….

 4. Ludmila Vovrová

  Jedno z nejkrásnějších chorvatských měst , miluji zdejší památky a ráda se tam vracím .

 5. Marcela Pochova

  Znám tam jsem byla na dovče

 6. Silvia Pacesova

  boli sme tam pekne mesto

 7. Petr Mašín

  Hezké město, dobre moře, špatne služby, nepříjemni lidé. Raději do práce, než jet do Chorvatska. Tam uz nikdy…

 8. Markéta Šragová

  Že by východní kultura?

 9. Jitka Poláková

  To mně mrzí. My tam byli i s dětmi pred 30 lety a bylo to moc krasné..po vsech stránkách.

 10. Alena Gabrielová

  Byla jsem t moc se mi libilo mesto

 11. Míra Kalina

  byl , mockrát a je to pěkné místo…

 12. Katka Kapičková

  Nádherné místo. Ráda vzpomínám, viď Danča Petruková

Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Pro 2016, Kategorie : Chorvatsko