Svatomikulášské oslavy Baška Voda


ubytování Chorvatsko

Svatomikulášské oslavy v Bašce Vodě
2.12.2009

Již velmi starou tradici mají oslavy svátku sv. Mikuláše dne 6. prosince v oblíbeném letovisku Baška Voda na Makarské riviéře. Současně na tento den připadá i Den města Baška Voda, takže oslavy bývají opravdu velkolepé a zúčastňují se jich tisíce návštěvníků.

Svátek sv. Mikuláše (blagdan Svetog Nikole) patří v Chorvatsku k nejoblíbenějším. V Chorvatsku je tradice svátku sv. Miluláše stále velmi živá – děti si v předvečer svátku, tedy 5. prosince, pečlivě vyčistí boty či holínky a postaví je na okno. Druhý den ráno v nich najdou dárek od Mikuláše, jaký si zaslouží.

Ceremoniál začíná v kostele zasvěceném patronu města, sv. Mikuláši, který se po celý rok těší v městečku velké úctě věřících i ostatních obyvatel. Z kostela pak vyjde procesí, v jehož čele je nesena velká socha sv. Mikuláše, přítele dětí dívek, poutníků a cestujících, patrona námořníků a rybářů, ochránce před nebezpečím z moře a vody a vůbec, pomocníka v každé nouzi. Tento sympatický světec, biskup v Myře v Lykii, který zemřel na následky mučení za císaře Galeria někdy koncem první poloviny 4. století (přesně se ví pouze datum 6. prosince). Místem jeho největšího kultu je přístav Bari v italské Apulii, ale i oslavy v Bašce Vodě bývají důstojné a velmi oblíbené. Cílem procesí v Bašce Vodě, které doprovázejí zpěvy a modlitby, je místní přístav, kde u mola požehná zdejší farář všem přítomným, všem námořníkům na všech mořích světa a jejich rodinám, rybářům, poutníkům a turistům, lodím i rybářským bárkám.

Procesí se pak vrátí do kostela, kde se církevní oslavy zakončí adventním koncertem.

Oslavy Dne města poté pokračují bohatým uměleckým a zábavním programem.

Informace:
Turistické sdružení obce Baška Voda (Turistička zajednica općine Baška Voda): www.baskavoda.hr

Ohodnoťte
ČTĚTĚ:   Zadar zdraví Slunce a moře hraje na varhany

Komentáře nejsou povoleny.


publikováno: Pro 2009, Kategorie : Aktuality z Chorvatska