Termální lázně v chorvatském vnitrozemí


ubytování Chorvatsko

Cestovní ruch v Chorvatsku se neomezuje jen na Jadran a jeho letoviska. K lákavé turistické nabídce ve vnitrozemí patří i termální lázně s velmi starou tradicí. A v Chorvatsku jich je nemalý počet. Nacházejí se jak v severozápadním Chorvatsku, v kraji zvaném Chorvatské Záhoří (Hrvatsko Zagorje), kde jich je soustředěno hned několik, v sousedním Mezimuří (Medjimurje), tak i v západní i východní Slavonii (Slavonija).

V posledních letech byly investovány značné prostředky do modernizace jak samotných lázeňských zařízení, tak i do ubytovacích zařízení. Tradiční staré lázně se tak změnily v moderní wellness a spa-centra, schopná konkurovat podobným renomovaným zařízením v sousedních zemích. A úspěch se dostavil. Např. lázně Tuheljske Toplice (46 km severozápadně od Záhřebu), které se nyní prezentují pod názvem Terme Tuhelj, navštíví za rok 350 tisíc návštěvníků. I sousední Krapinske Toplice zaznamenaly po obnově a dostavbě značný nárůst lázeňských hostů.

Velké plány pro budoucí léta mají i termální lázně Stubičke Toplice (40 km severně od Záhřebu). Ke zdejší vyhlášené Speciální nemocnici pro léčebnou rehabilitaci (Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju) by mělo přibýt i Evropské zdravotní centrum, který by bylo kvalitním rehabilitačním střediskem pro léčbu sportovních úrazů špičkových světových sportovců. Kromě tohoto zdravotnického zařízení tu mají být vybudovány luxusní hotely, restaurace, sportovní areál a především lázeňská a wellness zařízení.

Všechna tato tři uvedená lázeňská střediska v Chorvatském Záhoří nabízejí svým návštěvníkům četné možnosti zábavy a různé programy, mezi nimiž patří i výlety do krásného okolního kraje. Zdejší zámky, hrady, poutní místa, půvabná a historicky cenná města patří k velmi vyhledávaným turistickým cílům v rámci celého Chorvatska.

K velkým změnám došlo za poslední léta v lázních Toplice Sveti Martin na Muri (19 km od Čakovce, blízko hranice s Maďarskem, v kraji zvaném Mezimuří – Medjimurje), které patří k mimořádně navštěvovaným a oblíbeným lázním. Loni v létě tu byl za přítomnosti prezidenta Chorvatské republiky Stjepana Mesiće slavnostně otevřen „Spa & Golf Resort Sveti Martin“, jehož součástí je čtyřhvězdičkový hotel se 150 pokoji, kongresové středisko, wellness-centrum, krytý i venkovní bazén o celkové rozloze 4000 m2 a další zařízení. Jeho hlavní atrakcí je však golfové hřiště s devíti jamkami s vyhřívaným povrchem, což nemá ani jediné golfové hřiště v této části Evropy.

ČTĚTĚ:   Tipy, jak se vyhnout ucpaným dálnicím

V roce 2007 byla obec Sveti Martin na Muri díky kvalitě své nabídky oceněna v rámci projektu „Evropská destinace nejvyšší kvality“ (European Destination of Excellence – EDEN) a zařazena mezi „nejlepší nové evropské destinace nejvyšší kvality ve venkovských oblastech“.

Ve východní části Chorvatska lákají milovníky vodních radovánek Bizovačke Toplice (18 km západně od Osijeku, které jsou vlastně obrovským aquaparkem s minerální vodou. Zdejší hypertermální voda (96 °C) patří mezi nejteplejší v Evropě a vyznačuje se vysokým obsahem moha minerálních látek. Přestože se na zdejší minerální vody přišlo až v roce 1974, jsou Bizovačke Toplice největšími termálními lázněmi v celém východním Chorvatsku. Vodní komplex nazvaný „Aquapolis“ s mnoha atrakcemi je doplněn rozsáhlým sportovním parkem a hotelem. K oblíbenosti lázní přispívá i blízkost velkého města – Osijeku, čtvrtého největšího v Chorvatsku a dobré dopravní spojení.

Informace:

Stubičke Toplice: www.stubicketoplice.net
Tuheljske Toplice: www.terme-tuhelj.hr
Krapinske Toplice: www.krapinsketoplice.com
Toplice Sveti Martin: www.toplicesvetimartin.hr
Bizovačke Toplice: www.bizovacke-toplice.hr

Ohodnoťte
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Led 2010, Kategorie : Aktuality z Chorvatska, Chorvatsko