Stará zemědělská a rybářská obec Tkon položená v jihovýchodní části ostrova Pašman je oddělena od kontinentální části země Pašmanskym průlivem. Samotný ostrov Pašman dodnes není spojen s hlavní částí země silniční komunikací, z čehož vyplývá i to, že jediná možnost jak se dostat k tomuto letovisku je trajekt, který spojuje Tkon s nedalekým Biogradem na Moru (cca 1 km).
Ve srovnání s většími letovisky, jako je například zmiňovaný Biograd na Moru, sice Tkon návštěvníkům nenabízí tolik atrakcí a kulturních možností, na druhé straně si ovšem turisté zde mohou užít poměrně klidné prostředí ostrova Pašman.
Dodnes je více méně Tkon spíše rozvojovým turistickým letoviskem, co možná mnohým náročnějším turistům nemusí vyhovovat. To však určitě neznamená, že v Tkonu kromě pláží a moře nenajdete nic. Je zde například hned několik restaurací, kde si můžete vychutnat zdejší speciality, tvořené většinou z ryb, ale i staleté olivy a borovice, které se nacházejí přímo u místních dvou autokempů.
Pláže v Tkonu
Jako každé letovisko na ostrově Pašman, tak i obec Tkon má svou vlastní městskou pláž. Tou je konkrétně pláž Vruljice, kterou naleznete v blízkosti centra obce. V jejím sousedství můžete narazit ještě na jednu veřejnou pláž, která nese jméno Južnja Ugrinić. Ta je umístěna v okolí hustého borovicového lesu, jižně od centra obce. Obě pláže jsou velmi vhodným místem pro rodiny s malými dětmi, jelikož jsou obě písčité s poměrně dobrým pozvolným vstupem do moře.
Kemp Sovinje, který najdete na konci cesty už mimo obec, je častým cílem mnoha rekreantů i z Česka a ostatních milovníku naturismu. V jeho blízkosti se nachází jedinečná písčitě-oblázková pláž, kterou můžete najít jinak už jen v některých lokalitách Jadranu, především na ostrově Susak. Častým cílem je tato pláž i pro obyvatele Biogradu, kteří sem nejednou přicházejí během volných dní oddychovat.
Sportovní a rekreační možnosti v letovisku Tkon
Přesto, že je Tkon poměrně nevýznamným letoviskem, ze sportovního hlediska je naopak už dnes centrem jedné významné mezinárodní akce. Škraping, který je pro mnohé z nás asi neznámým pojmem, vznikl právě v obci Tkon, kde se již několik let pravidelně koná i mezinárodní závod v tomto sportu. Jedná se o kombinaci lezení, běhání, chůze a orientace. Sport, který původně vznikl i kvůli propagací letoviska, je poměrně adrenalinovým a nebezpečným sportem, který vyžaduje obrovskou disciplínu, jistotu a v neposlední řadě i kondici. Překonat ostré skály totiž nedokáže jen tak leckdo. V roce 2009 byl tento závod pořádaný dokonce i na sousedním ostrovu Ugljan, který je s ostrovem Pašman spojen mostem Ždrelac.
Jako běžní aktivní sportovci můžete během letní sezóny v Tkonu praktikovat sporty, jako windsurfing, cyklistiku, turistiku, případně rybolov. Díky mořskému dnu bohatému na faunu a flóru jsou zde ideální podmínky i pro potápění. Pro sportovní účely by vám mohlo posloužit i místní sportovní středisko „Sportski luka“, který najdete ve starém centru Tkonu.
Kulturní akce, které by Vám při návštěvě Tkonu neměly uniknout
Během hlavní sezóny obec Tkon pořádá několik významnějších kulturních událostí, které jsou velmi oblíbené i mezi návštěvníky Tkonu. Konkrétně je oblíbenou událostí například Rybářská noc, která se nepřetržitě pořádá již od roku 1986, vždy těsně po svátku Nanebevzetí Panny Marie (15. srpna). Celá slavnost se koná na nábřeží obce, kde můžete v té době najít několik stánků, kde místní obyvatelé nabízejí návštěvníkům mnoho chutných pokrmů za doprovodu živé hudby.
Turistické atrakce obce Tkon
I malá obec Tkon s něco více než 700 stálými obyvateli se může stále pyšnit několika významnými historickými budovami, které jsou živou památkou historie letoviska. V historickém centru Tkonu se například dochoval farní kostel sv. Tomáše, který pravděpodobně pochází ještě z 11. století. V jeho nitru se dodnes dochovala obdélníková apsida v románském slohu a několik fragmentů, které pocházejí ještě z 12. století. Dnešní stavbu už ovšem neuvidíte v původní podobě, protože v polovinu 18. století se kostel rozšiřoval na současnou trojlodní stavbu. Velmi pěkným a cenným dílem je i hlavní oltář a obraz Panny Marie, který s velkou pravděpodobností namaloval ještě v 15. století Petar Jordanić.
O nic méně významnou památkou je i vysoce tyčící se Benediktínský klášter sv. Kosma a Damiána postavěný na místním kopci Čokovac, jen 2 km severozápadně od centra Tkonu. Tato stavba je skutečně unikátním historickým dílem, pod které se podepsal i biskup Theodorik. Klášter stojí na původní byzantské pevnosti, kterou nahradil ještě v první polovině 11. století, tedy na konci raného středověku. V 12. století však stavbu do značné míry poškodily Benátčané, což však zdejší benediktinský mnichy neodradilo a stavbu navzdory špatnému stavu zrekonstruovali. V 14. století klášter ještě přestavěli do benátsko-gotického slohu, v čase když se několik mnichů rozhodlo opustit toto místo a zamířit do jiných koutů Evropy. Mnozí z nich odešli dokonce do Prahy s Karlem IV., kde po příchodu položili i základy Univerzity Karlovy. Samotná stavba byla během své éry významným střediskem hlaholského písemnictví a staroslovanských bohoslužeb. Při návštěvě kláštera si určitě všimnete i ručně malovaného gotického krucifixu z 15. století, který je dílem mistra M. John de Canalis.
V Tkonu najdete ještě dvě významné křesťanské památky, konkrétně nad městem je postaven kostel Panny Marie a v centru obce zase kostel sv. Antonína poustevníka ze 17. století. V něm najdete mramorový oltář ještě ze začátku 19. století.
Levné apartmány v Tkonu <<<
Apartmani Villa Iva
apartmány
kapacita osob: 2-12
cena lůžka od: 10 Eur
k moři: 150 m
publikováno: Říj 2014, Kategorie : Cestopisy chorvatských měst a letovisek na Jadranu, Chorvatsko, Severní Dalmácie - Zadar