To nejlepší ze Splitu


ubytování Chorvatsko

Chystáte se na dovolenou do chorvatského města Split? Dobrá volba! Přestože už jistě máte vyhledaná ta nejlepší místa ve městě a v okolí, která chcete navštívit, mrkněte na náš výběr toho nejzajímavějšího. Třeba vás bude inspirovat k něčemu novému.

Split je druhé největší město Chorvatska hned po Záhřebu, největší město v celé Dalmácii a zároveň největší pobřežní město Chorvatska. Je to hlavní chorvatský přístav s vyhlášenou gastronomií, množstvím starobylé architektury a krásným pobřežím plným skvělých pláží. Není proto divu, že je velmi oblíbené mezi turisty. Informace o Splitu a o jeho historických památkách není složité kdekoliv vyhledat. Níže najdete náš seznam toho nejlepšího, co můžete ve městě a v okolí vidět a podniknout.

Splitská katedrála

Splitská katedrála

O tom, že navštívíte Diokleciánův palác, hlavní turistický magnet Splitu, není pochyb. Procházka městem je skvělá relaxace a určitě při ní nevynechejte výstup na splitskou katedrálu. A pěkně až na vrchol zvonice. Katedrálu svatého Domnia najdete v srdci historického komplexu Diokleciánova paláce. Nahoře vás čeká úchvatný výhled na město a moře za ním. Pokud se naopak chcete dívat na katedrálu, musíte se vyšplhat na sousední výšiny Vestibulu, jižní části Peristilu. Je nižší než věž katedrály, ale i výhled odsud stojí za to.

Splitské trhy

Vydejte se pro jednou místo do supermarketu na pořádný chorvatský trh. Splitský trh pod širým nebem najdete přímo u autobusového nádraží a funguje tu dokonce 24 hodin. Trh je středomořským obrazem plným barev a chutí. Zásobte se čerstvým a lahodným ovocem a zeleninou, nakupte vynikající olivový olej, ale i oblečení, levné hračky nebo nový batoh a užívejte si procházku po trhu. Pro ryby zamiřte pro změnu na rybí trh, který najdete v Marmontově ulici. Je vždy plný čerstvě ulovených ryb a mořských plodů.

ČTĚTĚ:   Zaslouží si Hvar nálepku "Král chorvatských ostrovů"?
Pláž Bačvice

Pláž Bačvice

Až si u autobusového nádraží na trhu nakoupíte čerstvou zeleninu a ovoce, vydejte se na jednu z nejlepších pláží v okolí. Pouhých 10 minut chůze odtud totiž najdete rušnou pláž Bačvice, kde panuje živá a sluncem zalitá atmosféra. Písčitá pláž ve tvaru půlměsíce je lemovaná několika bary a noční kluby nabízí zábavu jen pár metrů od moře. Pláž je 300 metrů dlouhá a oceněná Modrou vlajkou.

Zátoka Matejuska

Matejuska je malá zátoka, která byla po staletí využívána místními rybáři jako přístaviště lodí. Dnes je místem, kde se u skleničky setkávají mladí, staří i turisté a užívají si teplé večery s kytarou. Je to poměrně stále ještě levné místo na zábavu. A navíc nebude nic divného na tom, když si sem přinesete vlastní pivo, sednete si na kámen a budete se jen tak kochat pohledem na moře. Pro mnohé je toto místo ideálním výchozím bodem pro noc ve městě. Takže hurá na Matejusku!

Muzeum výtvarného umění

Když už jste vyrazili do města, udělejte si čas i na prohlídku umělecké sbírky místního muzea. Splitské muzeum výtvarného umění bylo poprvé otevřeno už v roce 1931 a pokrývá období od 14. století až po současnost. Čekají vás tu umělecká díla benátských mistrů, Dürera i chorvatských umělců.

Středomořská kuchyně a pizza

Pokud si chcete dovolenou vychutnat opravdu všemi smysly, zajděte si na nějaké dobré jídlo. Split je plný vyhlášených restaurací a věříme, že se nikde nenajíte špatně. Máte chuť na výbornou pizzu? Zajděte například do Bokamorry. Ručně vyráběné těsto na pizzu tu zraje 2 dny než se ochutí a upeče v luxusní pizzu. A navíc si tu můžete dát perfektní míchané nápoje. Středomořskou kuchyni nabízí například restaurace Uje Oil Bar přímo v centrální části paláce. Pokud chcete strávit chvilku v elegantním prostředí, zamiřte si to třeba sem.

ČTĚTĚ:   Autobusem do Chorvatska: s kým, kam a za kolik
Marjan

Přírodní rezervace Marjan

Zelený kopec Marjan se nachází na konci výběžku poloostrova patřícímu ke Splitu. Ze 187 m. n. m. budete mít město Split a jeho okolí jako dlani. Marjan je jedním z hlavních symbolů města. Lesoparkem vede spousta stezek, nachází se tu několik rozhleden, židovský hřbitov, středověká kaple i jeskynní obydlí. Skalnatá konec poloostrova je jako stvořený pro horolezce a najdete tu také úžasnou pláž Kašjuni. Blíže k městu pak můžete navštívit malou ZOO.

Solin

Ponořte se hlouběji do historie a vydejte se do města Solin, které leží asi 7 kilometrů severně od Splitu. V Římských dobách, ještě než vznikl Split, bylo hlavním městem provincie Salona. Nyní ruiny tohoto města můžete obdivovat právě ve městě Solin. Jedná se o jedno z nejvýznamnějších archeologických lokalit v Chorvatsku.

Dovolená ve Splitu může mít spoustu podob a každý si tu najde to své – plážoví povaleči, aktivní sportovci, milovníci jídla, historie nebo kultury. Split je otevřen všemu a všem!

To nejlepší ze Splitu
5 (100%) 2 hlas[ů]
Klikněte přes kterou službu chcete vložit komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


publikováno: Srp 2023, Kategorie : Chorvatsko