Tradiční slavnost „Dny oliv“ v letovisku Punat na ostrově Krku


ubytování Chorvatsko

Tradiční slavnost „Dny oliv“ v letovisku Punat na ostrově Krku
2.10.2009

Již po čtrnáct let se v Punatu na ostrově Krku koná v měsíci říjnu stále populárnější slavnost „Dny oliv“ (Dani maslina) s gastronomickou přehlídkou „Zlatá oliva“ (Zlatna maslina). Slavnost, na níž přijíždí mj. stovky zahraničních turistů, především z Německa a Rakouska, představuje přitažlivé zakončení sezóny v tomto místě, které si získalo v průběhu let oblibu rekreantů – milovníků pěkného koupání v čistém moří, ale i jachtařů a příznivců vodních sportů. Přesný termín konání slavností vychází z období nejvhodnějšího pro sběr podle zralosti oliv, takže se každoroční o několik dní liší. Letos se „Dny oliv“ konají od 2. do 11. října.

Zájem o Dny oliv je mezi německými a rakouskými turisty tak velký, že se pro ně organizují třídenní, pětidenní a sedmidenní aranžmány. Hlavní přitažlivost pro návštěvníky slavností spočívá v tom, že se aktivně zúčastňují sběru oliv v okolních olivových hájích; a v přírodě, pod olivovníky, se pro ně připravují i svačiny, podobné těm, jakými se tu i při sběru oliv tradičně posilovali místní česáči oliv.

U všech akcí, které jsou součástí slavností, stojí olivy a výrobky z nich ve středu zájmu. V prvních dnech budou otevřeny hned dvě výstavy: „Nářadí a stroje používané při zpracování oliv“ a výstava fotografií „Punat a olivy“ (Punat i masline). Na programu je také organizovaná prohlídka lisovny oleje „Kvarner“, v níž se zájemci mohou seznámit s celým procesem výroby olivového oleje. Samozřejmě nebudou chybět degustace, video prezentace, odborné přednášky a dílny. A na samotný závěr, v sobotu 10. října se bude konat volba „Miss olivy“ (Miss masline) a velká lidová slavnost.

Po celou dobu konání „Dnů oliv“ bude v punatských restauracích a hotelech probíhat gastronomická přehlídka „Zlatá oliva“. V nich budou nabízeny pokrmy připravované výhradně na olivovém oleji a různé speciality s olivami. Počet restaurací, které se zapojují do přehlídky, se rok od roku zvyšuje; letos to jsou: hotely „Kanajt“ a „Park“, konoba „Sidro“, restaurace „Antonio“ a „Marina“.

ČTĚTĚ:   Ožívá turistická destinace Orašac na Dubrovnické riviéře a jeho Dubrovnické zahrady slunce

Pro návštěvníky je připraven i bohatý kulturně-zábavní program.

V rámci turistických aranžmánů se v průběhu slavností konají výlety na pozoruhodná místa na ostrově Krku, počínaje přitažlivým ostrůvkem Košljun, který leží přímo v Punatské zátoce, u níž letovisko Punat leží.

Informace:
Turistické sdružení města Punat (Turistička zajednica grada Punat): www.tzpunat.hr

Ohodnoťte

Komentáře nejsou povoleny.


publikováno: Říj 2009, Kategorie : Aktuality z Chorvatska